همایش غدیریه

«الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا؛ امروز دین شما را برایتان کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را بعنوان آئین ( جاودان ) شما پذیرفتم». «مائده/3»
غدیر روزعهد و پیمان، ترسیم و یادآوری حیات طیبه و حلقه وصل دو اصل مهم نبوت و امامت است. غدیر احیای تفکر عدم تفکیک دین از سیاست و روز رسوایی و ناامیدی دشمنان اسلام است.
سالهاست که غدیر خم به دید و بازدید سادات محدود شده است؛ این‌گونه دید و بازدیدها با اینکه از مستحبات این روز است سبب گردیده تا توجه به سایر اعمال مخصوص و مهم این روز بین شیعیان کم‌رنگ شود و از همه مهم‌تر پیام اصلی این واقعه بزرگ تاریخ درک نشود.

1. همایش غدیریه – سال های 86 ـ 87

غدیر تنها روز نیست، غدیر کلید خوردن تاریخ است، تاریخی به وسعت جهان و به معمق بشریت و انسانیت!
پس انگاریدن آن به عنوان تنها یک عید، یک روز، بدون دانستن و تفکر در فلسفه آن ظلم به معنای تبلیغی اندیشندانه و جهادی آن است. از این رو مؤسسه نورالیقین اهمیت غدیر برای اعتلای شیعیان جهان، از همان ابتدا مورد توجه داشته است.
و اولین همایش غدیر را با هدف احیا و ترویج نسبت حسنه غدیر در سال 86 برگزار نمود تا شیعیان و محبان اهل بیت در این روز فقط به ظاهر برخی روایات اکتفا نکنند و به هدف اصلی و مفهوم واقعی غدیر پی ببرند و به همین دلیل یکی از مهمترین اعمال این روز را احیا نموده و خطبه غدیر با مضامین بلندش قرائت می‌شود و استاد آل مرتضی به شرح و تفسیر مقاطعی از آن می‌پردازند تا جان تشتگان ولایت را از مفهوم ولایت و امامت سیراب نموده و میهمانان را با مفهوم واقعی غدیر آشنا سازند.

شرح خطبه غدیریه توسط  استاد آل مرتضی سالن گلزار شهداء  سال 1389

2. همایش غدیریه – سال های 88 ـ 89

مؤسسه نورالیقین با اندیشه ارتقاء بخشیدن به تلاش‌های سالهای گذشته، همایش غدیریه را باشکوه هر چه تمامتر در گلزار شهدای علی ابن جعفر(ع)برگزار نمود؛ تا پیام غدیر را به گوش دوستداران اهل بیت(ع)رسانده و روایات و اعمال وارده در این روز همچون خطبه خوانی، زیارت امیرالمؤمنین(ع) نماز قبل از زوال و … به طور منظم و منسجم اجرا کند تا گامی کوچک در مسیر رسیدن به پیام بلند غدیر برداشته باشد.

 برپایی نماز قبل از زوال  سالن گلزار شهداء سال 1389

3. همایش غدیریه – سال های 90 ـ 99

مؤسسه نورالیقین به منظور گسترش فرهنگ غدیر و آشنایی مردم با پیام غدیر؛ اقدام به برپایی اعمال روز عید غدیر و جشن در در برگزاین روز عزیز نموده است تا با احیاء و ترویج این سنت حسنه گامی در جهت افزایش بصیرت جامعه شیعی بردارد. از نکات قابل توجه در برگزاری همایش غدیریه در این سالها اقبال گسترده عموم بانوان بوده است. این امر سبب برگزاری این مراسم در مکانهای بزرگی همچون گلزار شهدا، حسینیه شهدا و در چهار سال اخیر در شبستان نجمه خاتون در حضرت فاطمه معصومه (س)بود.

نماز  قبل از زوال حسینیه شهداء سال 1392

حضور پرشور بانوان حسینیه شهداء  سال 1392

 اجرای گروه توشیح موسسه نورالیقین همایش بزرگ غدیریه مسجد اعظم حرم مطهر حضرت معصومه(س) سال1398

***برای برپایی همایش غدیریه، تلاش‌های مضاعف و مخلصانه گروه مراسمات ویژه از یک ماه قبل آغاز می‌گردد و هماهنگی‌های لازم جهت برپایی این جشن بزرگ صورت می‌گیرد.

تبلیغات:کار این گروه دعوت بانوان به جشن از طریق تبلیغ چهره به چهره، پخش دعوت‌نامه می‌باشد که در سالهای اخیر تبلیغ از طریق تیزر تبلیغاتی در رسانه‌های ملی و شبکه‌های مجازی و … نیز افزوده گردیده است.

تدارکات: بعد از انتخاب مکان همایش؛ آماده سازی فضا از مهم ترین کار های گروه تدارکات است؛ این گروه علاوه بر فراهم آوردن ملزومات همایش از قبیل سیستم صوتی، تصویری، سیستم گرمایشی سرمایشی؛ میز و صندلی و… به نظافت محیط و تزیین مکان همایش و نیز سِن می پردازند و نیز با نصب بنر زیبای ویژه ی غدیر در پشت سِن و چراغانی سِن و قرار دادن گلدان های گل در محفل فضا را زیباتر می سازند.
مهمانان در بدو ورود؛ یک بسته ی فرهنگی شامل زیارت نامه و کتابچه ی خطبه ی غدیر به صورت امانت دریافت می کنند تا قرائت نمایند. همچنین با بسته های پذیرایی، کام عزیزان شیرین گردیده و به مکان جشن راهنمایی می شوند. این گروه به منظور فراهم نمودن فضایی معنوی تر؛ به کمک نیروی انتظامات؛ چادر های سفید را به صورت امانی در اختیار مهمانان قرار می دهند تا هنگام برپایی نماز قبل از زوال از آن استفاده نمایند.
انتظامات: برای تکمیل کار گروه تدارکات؛ گروه انتظامات نیز؛ مهمانان را در صفوف پیوسته و منظم می نشانند تا زیبایی مجلس دو چندان شود.

گروه عکاسی : و فیلم برداری: همانند سایر مراسمات ویژه؛ از این مراسم نیز فیلم و عکس تهیه می شود تا علاوه بر نگهداری در آرشیو موسسه از آن ها در مجلات؛ سایت موسسه و … استفاده شود. 

محتوای برنامه همایش غدیریه:

واقعه بزرگ غدیر و اهمیت آن می‌طلبد تا اوقات مهمانان در این روز با برنامه‌هایی مناسب و پرمحتوا و روشنگرانه پر شود برای رسیدن به این مقصود، برنامه‌های زیر تهیه و تدارک دیده می‌شود:
1. زیارت امین الله و امیرالمؤمنین(ع)
2. شرح و تفسیر خطبه غدیر
3. مدیحه‌سرایی
4. نماز قبل از زوال
5. تجلیل از سادات

1. زیارت امین الله و امیرالمؤمنین(ع)
مؤسسه نورالیقین زیارت امین الله و امیرالمؤمنین(ع) را همراه با شرح آنها در برنامه خود گنجاند تا بر ارتباط قلبی هرچه بیشتر بانوان با امام علی(ع)بیفزایند.

قرائت و شرح زیارت امین الله و امیرالمؤمنین (ع) در حرم حضرت معصومه (س) ـ سال 1395

قرائت و شرح زیارت امین الله و امیرالمؤمنین (ع) در حرم حضرت معصومه (س) سال 1394

2. شرح و تفسیر خطبه غدیر
با هدف آشنایی با فلسفه غدیر و دریافت پیام بلند آن یکی از برنامه‌های مهم و ویژه روز بزرگ غدیر خطبه‌خوانی است که استاد آل مرتضی به شرح و تفسیر آن پرداخته و انتصاب انسانی کامل را برای مهمانان شرح می‌دهند.

قرائت وشرح خطبه غدیر توسط استاد آل مرتضی در حرم حضرت معصومه(س)سال 1395

قرائت و شرح خطبه غدیر در حرم حضرت معصومه (س)

3. مدیحه‌سرایی
خاطره استمرار رسالت پیامبر(ص) با امامت امام علی (ع) درچنین روزی که شیعیان با ابراز شادی دیگران را فراهم می‌کنند ما نیز با مدیحه‌سرایی و ذکر فضائل امام علی بر سرور و شادی قلوب مهمانان می‌افزاییم.

مدیحه سرایی در حرم حضرت معصومه (س) سال 1395

مدیحه سرایی در حرم حضرت معصومه(س)سال 1393

5. تجلیل از سادات
یکی دیگر از مستحبات روز عید غدیر تکریم سادات است. به منظور به جا آوردن این عمل مستحبی زیبا مؤسسه نورالیقین از سادات عزیز دعوت می‌نماید که با شالهای سبز رنگ در جایگاه ویژه حضور داشته باشند تا مهمانان در بدو ورورد از آنها تجلیل به عمل آورده و انشاالله از اکرام کنندگان ذریه پیامبر باشند و با هم زمزمه می‌کنند: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّكِينَ‏ بِوِلايَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِين (ع)».

موسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی