موسسه نورالیقین به عنوان مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی در راستای صیانت و اشاعه فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و آموزه های قرآن کریم و حفظ ارزش ها و آرمان های امام راحل و شهدای گرانقدر و در سایه رهنمودهای رهبر معظم دام ظله العالی از سال 1377 فعالیت های خود را آغاز کرده است.

گستره فعالیتهای این مؤسسه شامل بیش از 40 شعبه در سطح استان قم، حومه و سایر استان ها با بیش از 1000 قرآن‌پژوه است . تا کنون هزاران بانوی ولایی از این موسسه از دوره های بلند و کوتاه مدت فارغ التحصیل شده اند. شایان ذکر است که به فارغ التحصیلان مدرک معتبر و به برگزیدگان هر دوره جوائز ارزنده مانند کمک هزینه سفر عتبات عالیات و مشهد مقدس و جوایز دیگر اعطا می گردد.

فعالیت های این موسسه در قالبهای زیر برنامه ریزی و اجرا شده است:

– نکته 1 : لازم به ذکر است تدریس احکام در طی بیست و سه سال گذشته به صورت دو دوره کامل تدریس رساله توضیح المسائل بین سالهای 1377 تا 1397 صورت گرفته است. همچنین دوره سوم از سال 1397 تا کنون در حال اجراست و تا مبحث احکام بانوان پیش رفته است.

– نکته 2 : سطح تحصیلی غالب دانش پژوهان در دهه های 3 گانه موسسه به شرح ذیل است :

دهه اول (فاصله سالهای 77-87) : غالبا مقاطع راهنمایی و دیپلم

دهه دوم (فاصله سالهای 88-98) : غالبا مقاطع دیپلم و لیسانس

دهه سوم ( از سال 99 تا کنون) : شاهد حضور افراد بسیاری با سطح تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر هستیم.

– نکته 3 : آن چه سوابق تحصیلی دانش پژوهان نشان می دهد افراد پس از ورود به موسسه و آغاز آموزش حداقل چند سال در موسسه مشغول تحصیل هستند.

– نکته 4 : بر اساس تعاریف ذیل جدول تعداد جلسات اصلی و فرعی در سالهای فعالیت موسسه نورالیقین از قرار زیر می باشد :

تعریف جلسه اصلی: این جلسات با حضور همه دانش‌پژوهان و تدریس استاد حسینی آل مرتضی و اساتید برجسته دو روز در هفته در مکان مؤسسه نورالیقین و مسجد اعظم حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها  برگزار می‌گردد.

تعریف جلسه فرعی: در این جلسات تدریس توسط اساتید و مربیان مربوطه در  شعب مؤسسه برگزار می‌گردد