بسم الله الرحمن الرحیم

فعالیت‌های تبلیغی موسسه نورالیقین

تبلیغ واژه ای است که در قرآن کریم بسیار استعمال شده است و از انبیاء الهی به عنوان مبلغان رسالات الهی یاد شده است. «وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ»تبلیغ و رساندن دستورات الهی به انسان ها در طول تاریخ وظیفه انبیاء بوده و بدین ترتیب پیام حقانیت ادیان آسمانی به اقصی نقاط جهان رسیده است.

– پیامبران و امامان :يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ …..»(مائده/64)
– علمای دین :« وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» (آل عمران/104)
– مومنین راستین: امام صادق (ع) « رَحِمَ اَللَّهُ عَبْداً اِجْتَمَعَ مَعَ آخَرَ فَتَذَاكَرَا أَمْرَنَا،…..»

لذا تبلیغ یکی از ابزارهای نشر دین میباشد و همه مومنین راستین به تاسی از انبیا و ائمه هدی به موضوع تبلیغ اهتمام دارند .
لذا مؤسسه نورالیقین به عنوان مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی از یک سو خود را ملزم به پرورش مبلغین دینی می داند از سوی دیگر تربیت مبلغین ولایی را همگام با فعالیتهای جهادی در راه دین همراه می سازد. رسیدن به درک عمیق توسط مؤمن این دیدگاه را در او به وجود می آورد که به غیر از رشد و تعالی خود در مقابل هدایت دیگران نیز وظیفه ای به ذمه اوست لذا مؤسسه نورالیقین به عنوان مؤسسه ای قرآنی با قوت هر چه تمام مسأله تبلیغ را پیگیری کرده و این واجب دینی را از ابعاد مختلف مورد توجه قرار داده است.
لازم به ذکر است این مؤسسه در طی بیش از دو دهه فعالیت از روش های مختلف تبلیغی بهره جسته است.

انواع روش های تبلیغی در موسسه نورالیقین:

• تبلیغ حضوری(بیست سال نخست)

1. تبلیغ گفتاری

پند و اندرز در دل ها اثر می کند که گوینده عامل به گفته هایش باشد. در منابع دینی، مبلغان و عالمان بی عمل بسیار نکوهش شده اند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: در شب معراج گروهی را دیدم که لب های آنان را با قیچی های آتشین می بریدند، از جبرئیل سؤال کردم، آنان چه کسانی هستند؟ در پاسخ گفت: آنان خطیبانی هستند که مردم را به عمل صالح دعوت می کردند اما خودشان عامل به گفتار خویش نبودند.پس مبلغ در مرتبه اول باید با عمل خود دعوت کننده به دین و معروفات باشد و نباید در سخن و عملش تناقضی باشد زیرا در غیر این صورت سخنش بی اثر است.
«وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنْ الْمُسْلِمِينَ» (فصلت، 33)

در مؤسسه نورالیقین اهتمام ویژه ای به تبلیغ گفتاری به خصوص در سال های اولیه شده است. شیوه های ذیل نمونه هایی از امر تبلیغ در ده سال نخست بوده است که موبایل و فضای مجازی در دسترس نبوده است :

* چهره به چهره: در طی سال هر شعبه از شعبات موسسه در روزهای معینی با حضور حداقل 50 نفر (هر شعبه در منطقه خود) و با دادن برگه دعوت نامه و بروشور به بانوان و توجیه ایشان جهت حضور در کلاسهای آموزشی احکام و تفسیر قرآن صورت میگرفت.

* پخش تراکت : در مناسبت‌های مهم مذهبی در طی سال هم‌چون ماه محرم و صفر و ایام فاطمیه موسسه هزاران برگه تبلیغی چاپ نموده و در مکانهای عمومی(گلزارشهدا ،حسینیه شهدا و مجتمع امام خمینی) که مجالس عزاداری برگزار میشود و همچنین در مراسمات مذهبی در منازل افراد پخش میگردید .

* تبلیغ تلفنی : در این روش با استفاده از شماره های اخذ شده از تبلیغات در ظرف دو هفته به دو هزار نفر تلفن زده و جذب کلاسهای احکام وتفسیر در مناطق مختلف قم میشوند

* اعزام مبلغ: مربیانی که در طی سالها در موسسه آموزش دیده اند با همسران خود جهت امر تبلیغ و ترویج دین در استانهای دیگر حضور می یابند.

نکته : جهت جذب حداکثری افراد به سوی معارف دین و اهلبیت در بعضی از مناسبتهای فرهنگی مذهبی و همایشها ( نیمه شعبان، غدیر خم، ماه مبارک رمضان و…..) و در زمان برگزاری مسابقات تبلیغات مضاعف میشود .

2. تبلیغ نوشتاری

* چاپ بنر تبلیغاتی در محل برگزاری کلاس ها و سطح شهر
* چاپ بروشور تبلیغاتی: آماده سازی بروشور توسط گروه طراحی و تایپ صورت گرفته و بعد از ارسال به چاپخانه وچاپ دوهزار برگه، در * تهیه مجله: هیئت تحریریه موسسه با گروهی متخصص در امر فتوشاپ و تایپ و …مجله موسسه راچاپ نموده .سپس به افراد کلاسها و تمامی ارگانها و ادارات و موسسات قرآنی و مسئولان مربوطه در مناسبتها اهدا می گردید.
* نصب پوستر و تراکت در منطقه: گروه طراحی و تایپ موسسه با تهیه وتنظیم پوستر و تراکت و ارسال و نصب در مناطق مختلف استان قم جهت تبلیغ کلاسها در این حوزه فعالیت میکنند .
* تهیه و چاپ احادیث معصومین در فضیلت طلب علم و جایگاه طلب علم
* چاپ تبلیغ در روزنامه ومجلات
* تنظیم تراکت و ارسال در فضای مجازی
* تنظیم و ارسال پیامک از طریق مخابرات

• تبلیغ غیر حضوری(3سال اخیر)

1.تهیه کلیپ وتیزر تبلیغاتی: به دلیل نبود نیروهای مجرب و متخصص در تهیه تیزر و کلیپ وهزینه های بالا ی ایشان ، از نیروهای داخلی استفاده میشود و به همین دلیل تهیه این نوع برنامه تلوزیونی جهت تبلیغ با رنج و زحمت بسیار همراه است ودر طی چند ماه مدیر موسسه به همراه گروه دشواری و مشقت بسیار میکشند تا به نتیجه مطلوب برسند .
شایان ذکر است تیزر و کلیپهای تبلیغاتی موسسه در شبکه های تلوزیونی نور، شبکه قرآن و معارف و رادیو پخش میگردد.

2.صوت های آموزشی: ضبط صوتهایی با محتوای آموزشی ،فرهنگی و پژوهشی و بارگذاری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چون ایتا و واتس اپ جهت استفاده دانش پژوهان موسسه صورت میگیرد .

3. تبلیغات در فضای مجازی: امروزه با پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، فضای مجازی جایگاه و نقش موثری در تبلیغ و شناساندن دین و ارتقای آموزه های دینی دارد.از آن جا که میان تمام ابزارهای موجود، فضای مجازی یکی از موثرترین تأثیرات را در بناسازی هویت دینی جامعه دارد، این نتیجه حاصل می آید که سرمایه گذاری در جهت ارتقای آموزه های دینی، همراه با بالاترین بازدهی خواهد بود.
مؤسسه نورالیقین نیز از ظرفیت فضای مجازی استفاده نموده و با راه اندازی سایت، کانال ،اینستاگرام و تشکیل گروه های مجازی جهت ارائه فعالیتهای آموزشی فرهنگی وپژوهشی …..تبلیغات خود را در این حوزه به صورت گسترده شروع نمود .
در سال 98 با شیوع ویروس کرونا این فعالیت‌ها به اوج خود رسید .در همین راستا غالب فعالیتهای آموزشی و فرهنگی …..از فضای حقیقی به فضای مجازی منتقل شد و متناسب با فعالیتها از آن بهره برداری می شود و این امر بعد بین المللی شدن فعالیتها را به دنبال دارد. بطور مثال درمسابقات برگزار شده در این موسسه شاهد حضوربیش از 1000 نفر در مسابقات و حضور افرادی از کشورهای خارجی و اکثر استانها بوده ایم .

• زمان های تبلیغ

1. در شروع هر ترم تحصیلی، تبلیغات گسترده در همه کلاس ها صورت می گیرد.
2. در هر سال آموزشی در ماه های محرم و صفر و ایام فاطمیه که اصولاً ماه های تبلیغ نامگذاری شده است، به صورت ویژه تبلیغات صورت می گیرد.
3. در موارد خاصی و کلاس هایی که از لحاظ کمیّت با مشکل مواجه می شوند در طول ترم تبلیغات به صورت مستمر صورت می گیرد.
4. زمان برگزاری مسابقات


نکته: بهتر است مکان های تبلیغ را مساجد، مدارس، باشگاه های ورزشی بانوان، مجالس عمومی و غیره قرار دهیم.

موسسه نورالیقین 

مرکزتفسیر تخصصی و علوم قرآنی