تامین بودجه بنای ساختمان مرکزی موسسه نورالیقین

مشکل کمبود مکان

استقبال گسترده بانوان از فعالیت های موسسه از یک سو و خلا وجود مکان ثابت جهت انجام فعالیت ها از سوی دیگر، همواره هزینه ها و زحمات مضاعفی بر روی دوش موسسه بار می نمود. چرا که طی این سال ها جهت برگزاری مراسم مجبور به اجاره مکانهایی همچون مدارس، حسینیه ها و … بوده و علاوه بر آن مراسم گاهی در منزل شخصی اعضای موسسه برگزار می شد که آن هم مشکلات خاص خود را به دنبال داشت. مشکلات مذکور مدیریت مجموعه را بر آن داشت تا نسبت به داشتن مکانی مستقل و ثابت اقدام نماید.

شایان ذکر است در دهه اول فعالیت موسسه نورالیقین به علت نبود مکان مستقل مدیر موسسه سرکار خانم حسینی آل مرتضی دو طبقه منزل مسکونی خود را در دو نوبت صبح و عصر جهت فعالیت های آموزشی، فرهنگی و مذهبی ذیل در اختیار دانش پژوهان و عموم مردم قرار دادند.

از جمله این فعالیتها عبارتند از:

1- برگزاری جلسات هیئت مدیره به صورت روزانه و هفتگی
2- برگزاری جلسات آموزشی و پژوهشی
3- تاسیس کتابخانه تخصصی تفسیر
4- برگزاری کلاس های تابستانی ویژه کودکان و نوجوانان
5- برگزاری کلاس های آموزشی حفظ، تفسیر، تجوید و صوت ولحن و …
6- برگزاری مراسم تفسیر و ترتیل قرآن کریم در ماه مبارک رمضان
7- برگزاری مراسم دعای کمیل به صورت هفتگی
8- برگزاری جلسات آموزشی قرائت و تجوید ویژه آقایان
و…

پیشنهاد جذب خیرین

مدیر و هیئت مدیره پس از مشورت و اتخاذ تصمیم بر آن شدند تا در مرحله نخست کار را با جذب بانی و خیر دنبال نمایند. هر چند تلاشهای چندی در این راستا صورت گرفت اما ثمره ای در پی نداشت و موفقیت آمیز نبود.
لذا خانم حسینی آل مرتضی تاکید نمودند که باید هریک از ما و اعضای موسسه خیر بشویم و هزینه های مورد نیاز را خودمان تامین نماییم.

خود اتکایی

از آنجا که یکی از وجوه ممیزه این موسسه مباحث اعتقادی بوده است و مباحثی چون انفاق با تلاشهای استاد در روح و جان مخاطبان قرآنی حک شده بود مدیر موسسه بر آن شد تا با تکیه بر خداوند متعال و عنایت حضرت صاحب الامر و ائمه اطهار علیه السّلام بر اراده راسخ قرآن پژوهان در راه قرآن تکیه کرده و آغاز گر راهی باشند که ان شا الله مورد قبول درگاه حق باشد.

خرید زمین:

جذب بودجه با تلاش فراوان آغاز گردید و هر چند استقبال خوبی صورت گرفت اما مبلغ لازم تامین نشد .سرانجام اتفاقی خوش رقم خورد و مادر شهید علیرضا حسینی با شناختی که از مجموعه ولایی نورالیقین به وسیله دختر خود (که از اعضای هیئت مدیره موسسه بودند) داشتند در سال 1391مبلغ 63 میلیون تومان جهت ساخت موسسه اهدا نمودند مبلغ مذکور همراه با کمک 10 میلیون تومانی نهاد ریاست جمهوری زمینه خرید زمین را فراهم نمود و زمین موسسه به مبلغ73 میلیون تومان خریداری شد.

آغاز ساخت و ساز:

استاد آل مرتضی که خود از آغاز راه در عرصه های آموزشی، اهدای جوایز، فراهم کردن مکان و.. پیشگام بوده اند الگویی مناسب در این راه بوده و دانش پژوهان به ایشان اقتدا کرده و حرکتهای جهادی قابل ملاحظه ای آغاز گردید.


نکته: از آنجا که این موسسه در آغاز با عنوان هیئت صاحب الزمان عج فعالیت خود را آغاز کرده بود مردم انفاقهای خود را به نیت خدمت در راه قرآن و امام زمان عج اهدا می کردند.


به طوری که دانش پژوهان قرآنی هرکدام خود را بانی احساس نموده و با تلاش تمام سعی در جذب بودجه مورد نیاز نمودند.چنانچه بسیاری با عشق بخشی از طلاهای خود را به این موسسه اهدا کردند. همچنین شعبات موسسه صندوق های داخلی تشکیل دادند و بودجه آن را به ساخت موسسه اختصاص دادند.
یک بانوی تنها که در آغاز کار هیچگونه پشتوانه مادی، مالی و نیروی انسانی نداشتند در عرصه ساخت ساختمان که خیلی سخت و به این آسانی نیست گام گذاشته و با مشکلات زیادی مواجه بودند.

پس از خریداری زمین عده ای از خیرین و نهادها با کمک های خود جهت مساعدت نمودند:

1- خرید آهن به مبلغ 40 میلیون تومان اهدایی سرکار خانم فرهنگ
2- کمک هزینه تسهیلات عمرانی ارشاد 75 میلیون تومان
3- هزینه تجهیزات ارشاد 20 میلیون تومان
4- کمک ریاست مجلس  40 میلیون تومان
5- اهدایی مقام معظم رهبری مد ظله العالی 15 میلیون تومان
6- دفتر ریاست جمهوری 35 میلیون تومان
7- اهدایی اوقاف و امور خیریه 5 میلیون تومان
8- دریافت وام بانکی مهر اقتصاد 200 میلیون تومان
9- کمک های دانش پژوهان 400 میلیون تومان

در طی این مسیر پر فراز و نشیب موانع بسیاری وجود داشت که با توکل به خداوند متعال و توسل به ائمه علیهم السلام علی الخصوص صاحب الامر عج برطرف شد. از آن جمله :

1- موانع مالیاتی جهت اخذ پروانه
2- کمیسیون ماده 100
3- مشکلات بسیار فراوان در ساخت و ساز ساختمان این موسسه

سر انجام این مکان در 5 طبقه و همچنین زیر زمین منزل استاد آل مرتضی (که جنب موسسه قرار دارد) در منطقه 15 خرداد، واقع درکوی آتش‌نشانی است و در راستای فعالیت‎های قرآنی در حال بهره‌برداری می باشد.

ادامه و پیشرفت فعالیت‌های مؤسسه نیازمند تامین بودجه و گسترش فضا می‌باشد و این امر به عزم جمعی در حمایت‌¬های مادی و معنوی نیازمند است. لذا مؤسسه خواستار هر نوع همکاری از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی ذی‌صلاح در جهت تامین امور مالی می‌باشد.

موسسه نورالیقین 

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی