آموزش سبک زندگی اسلامی

مدرس : خانم اسحاقی

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:
اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور
هرگاه بهار را مشاهده می کنید زیاد به یاد قیامت و زنده شدن بعد از مرگ خودتان باشید.

از باد بهار بیشترین بهره را ببرید

همانگونه که باد پائیز، طبیعت را به سوی خواب و رکود می‌برد‍‌ و‌ مرگی موقت و ظاهری در آن القا می‌کند، باد بهار این مرگ ظاهری را می‌زداید و زندگی و طراوت را از عمق زمین یخ زده و به خواب رفته می‌رویاند.

باد بهار با جان و روح ما همان می‌کند که با طبیعت می‌کند.
فصل بهار بهترین فصل برای ورزش، حرکت و تحوّل است و بدن انسان بیشترین آمادگی را برای رشد، ترمیم و تقویت دارد. فصل بهار بهترین فصل برای پاکسازی بدن از سموم و اخلاط فاسد است چرا که سموم بدن همراه با طبیعت به جوشش در آمده و سیال و روان می‌شوند.

بنابراین اسهال‌دهی و حجامت و سایر خونگیری‌های طب سنتی بسیار مؤثر‌تر خواهند بود.

فواید روزه گرفتن و کم خوری

طول عمر
شادابی چهره
کم شدن بیماری ها
سلامتی تن و روان
فروغ قلب
مادر همه دارو ها

بهترین افطار

1- بهترین افطار آب فاتر (آب جوش که داغیش قابل تحمل باشد) است؛ به فرموده پیامبر اکرم (ص) ، آب فاتر
پاکسازی کننده معده و کبد
خوشبوکننده دهان
جلوگیری از دندان درد و سردرد
پاک کننده گناهان قلبی
تقویت کننده چشم وبینایی است

2- زمان افطار جذب کبد بسیار بالاست هرچیزی که ابتدا خورده شود سریع جذب می‌گردد
به همین دلیل بهترین و سبک‌ترین افطاری آبجوش به همراه 3 عدد خرماست.

تدابیر ماه رمضان، «افطار»

1- حکمت آغاز افطار با آب گرم

حکمت آغاز افطار با آب فاتر، این است که در اثر گرسنگی و تشنگی، معده دچار افزایش حرارت می‌شود و گرمای آن، موجب هجوم و سرازیر شدن مواد رطوبی و فضولات سایر اندام‌ها به معده می‌گردد. از این‌رو، توصیه شده است ابتدا، حتما آب گرم میل شود تا این فضولات را شُسته و از معده و بدن، دفع و خارج شود.

بنابراین، اولین غذای افطاری، باید دو ویژگی مهم دارا باشد: پاک‌کننده معده باشد؛ افت قند خون حاصل از گرسنگی را جبران نماید. (آب فاتر و خرما این ویژگی‌ها را دارند).
لازم به ذکر است خلط بلغم و سایر زوائد از اعضای بدن در انتهای روز و هنگام افطار در معده جمع می شود. بدبویی دهان نیز ناشی از همین مواد زائد موجود در معده است.

2- باز کردن افطار با پنیر و سبزی، ممنوع!؟

با توجه به تجمع فضولات و سموم از سایر اندام‌ها در معده در هنگام افطار، اگر به جای آب ولرم، بلافاصله آب سرد و یا غذای سنگین در افطار و شام و یا حتی غذای سبکی مثل پنیر و سبزی میل شود، چه خواهد شد؟ غذا با آن سموم و فضولات در معده، ترکیب شده و مجددا به سایر اندام‌ها، بازگشت داده می‌شود و زمینه‌ساز و تشدید‌کننده بیماری‌ها است. بنابراین، بیهوده نیست که بیان می‌شود: «خاصیت دارویی روزه، در افطار، نهفته است».

در نتیجه آنچه امروزه، مرسوم است بلافاصله بعد از اذان مغرب، پنیر و سبزی، آش و فرنی میل می شود، اشتباه بوده و باعث بازگشت مواد زائد جمع‌شده در معده به خون می‌‏شود.
پس حتما ابتدا آب ولرم با هفت عدد خرما یا دو قاشق عسل، افطار را آغاز کنید و تا نیم ساعت، چیزی میل نفرمائید تا بدن به پاکسازی معده توسط روزه، اقدام نماید.

و در مدت نیم ساعت، نماز مغرب و عشاء را بخوانید. سپس می‏توانید پنیر و سبزی، سوپ، آش، فرنی و … میل نمائد


3- آب یخ و حکایت ظرف چینی در افطار

اشتباه بسیاری از ما این است که منتظریم تا بلافاصله با شنیدن صدای اذان مغرب، با خوردن مقدار زیادی آب سرد، تشنگی خود را رفع کنیم. در حالیکه مضر سلامتی، است. با خوردن آب فراوان سرد و یخ، نه‌تنها عطش برطرف نشده بلکه باعث انقباض شدید معده می شود،که درد معده و بروز مشکلات گوارشی را در پی دارد.

معده خالی، توانایی نگهداری و جذب آب خیلی سرد را ندارد و بلافاصله آب را وارد روده می کند.ودردهای شکمی بوجود می آید.
وقتی که شما افطار را با آب سرد، شروع می‌کنید، مثل آن است که روی یک «ظرف چینی داغ» آب سرد بریزید. چه خواهد شد؟ ظرف چینی، ترک میخورد.
همین اتفاق در جدار معده و روده رخ می دهد وباعث آسیب بافت آنها می شود.

اولین گزینه افطار برای روزه دار آب فاتر، به همراه شیرین‌های طبیعی مثل خرما، عسل، کشمش و مویز، شکر سرخ نیشکر و حلوا، در دستورات اسلامی، سفارش شده است؛ در حدیثی از امام صادق نقل شده است که آب جوشیده نسبتا گرم هنگام افطار، موجب تقویت کبد، قلب است (کلینی، الكافی، ج۴، ص۱۵۲).

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *