درباره موسسه نورالیقین

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 8502 خواندن

معرفی موسسه نورالیقین


موسسه نورالیقین با مدیریت سرکار خانم مائده آل مرتضی با بیش از سی سال سابقه در حوزه های زیر به صورت حضوری و غیرحضوری (مجازی، مکاتبه ای و تلفنی) فعالیت می نماید :


1- آموزشی : شامل دوره های آموزشی بلند مدت و کوتاه مدت در دو سطح عمومی و تخصصی
2- پژوهشی : شامل تالیف کتب وتالیفات، مقالات و جزوات آموزشی
3- فرهنگی : برگزاری همایش ها، مسابقات و مراسم ملی و مذهبی
4- تبلیغی : تبلیغ در فضای حقیقی و مجازی


گستره فعالیتهای این مؤسسه شامل بیش از 40  شعبه در سطح استان قم، حومه و سایر استان ها با بیش از 1000 قرآن پژوه است . شایان ذکر است که تا کنون هزاران بانوی ولایی از این موسسه از دوره های بلند و کوتاه مدت فارغ التحصیل شده اند.


موسسه نورالیقین حول شش محور زیر به صورت عملی اهداف خود را تحقق بخشیده است:


1. تقویت بنیه اعتقادی بانوان 

به این منظور می توانیم از راه تفسیر قرآن کریم استفاده نمائیم تا روی قشر بانوان تاثیر گذاریم چرا که آیه های فراوانی در زمینه های علمی،اجتماعی،اخلاقی، اعتقادی و خانوادگی در قرآن کریم وجود دارد. می توان از تفاسیر آیات استفاده کرد تا معارف الهی در لوح جان بانوان حک گردد و در نتیجه استعداد اطاعت از اوامر الهی در تمام زمینه ها از جمله در مقوله های انفاق، حجاب و عفاف و امر به معروف و نهی از منکر به صورت خودجوش در آنان پدیدار شود. نهادینه شدن این اهداف در عمق جان آدمی، عشق الهی را در وجودش شعله ور می سازد و از آن جا که «إِنَّ اَلْمُحِبَّ لِمَنْ أَحَبَّ مُطِيعٌ» چنین انسانی هرگز نافرمانی خالق خویش را نخواهد کرد.


2. انفاق و بخشش مادی و معنوی 

ابعاد مختلف انفاق از جهت مادی و معنوی قابل تقسیم است:


• انفاق مادی : وَ جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِکُمْ وَ أَنفُسِکُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ؛ در این آیه انفاق همان بخشش و انفاق مال است.
• انفاق معنوی: وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ؛ منظور از انفاق در این آیه بالاتر از انفاق مادیست و آن انفاق از سرمایه های معنوی مانند نیروی عقل و دانش است.


مصداق عملی این حرکت در موسسه نورالیقین ساخت ساختمان مرکزی موسسه با کمک ها و انفاق های مردمی است. تامین برنامه ها و مخارج موسسه مثالی دیگر در این زمینه است.
موسسه نورالیقین موفقیت های خود در زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای هزاران نفر از بانوان را مرهون دو عامل حرکت فی سبیل الله و تاثیر حداکثری روی مسائل اعتقادی می داند. برخی به منظور رسیدن به اهداف شخصی، از قرآن کریم استفاده ابزاری می نمایند در حالیکه نیروی انسانی، باید ابزاری برای تحقق اهداف و مقاصد قرآن کریم باشد. در این راستا قریب به 50 نفر شامل مدیریت، اعضای هیئت مدیره و کادر اداری واجرایی در داخل موسسه و بیش از 300 استاد، مربی و مسئول در خارج از موسسه در کل شعب بدون چشم داشت و فی سبیل الله مشغول فعالیت هستند. این حرکت جهادی و فی سبیل الله ره آورد حرکت شبانه روزی بیش از 30 ساله مدیرموسسه و هیئت مدیره در صحنه عملی و اعتقادی است. چرا که بر این باوریم که ایجاد تغییر در خود و دیگران کاری سهل و آسان نیست و باید همچون شمعی برای تاثیرگذاری روی دیگران سوخت.
لازم به توضیح است که مدیریت، اساتید و کادر اجرایی موسسه نورالیقین بر این باورند که در مسیر ترویج دین و علوم قرآنی با عزم و اراده ای قوی و بدون توقع دریافت حقوق مادی فعالیت کنند، لذا اگر مبلغی به عنوان حق الزحمه دریافت نمایند خیر علی خیر، اما اگر دریافت چنین مبلغی ممکن نباشد همچنان خستگی ناپذیر به حرکت خود در این مسیر ادامه می دهند.
چون ما حقوقی دریافت نمی کنیم بنابراین دست مان در موسسه برای اموری همچون اهدای جوایز و برگزاری برنامه های متنوع و بزرگ باز است و در نتیجه دچار مشکلات مادی نمی شویم. زیرا آنچه را که از مردم دریافت می کنیم در راه هدایت مردم، برای ایشان هزینه می کنیم.

پس نتیجه می گیریم باید ابتدا و قبل از همه چیز روی اعتقاد بانوان کار کرد. بدین منظور لازم است موسسات قرآنی در مرحله اول تقویت بنیه اعتقادی بانوان را صدر راه خویش قرار دهند و در مرحله دوم به فکر مسایل اقتصادی باشند .

3- امر به معروف و نهی از منکر 
فرایض خطیر امر به معروف و نهی از منکر همواره در کانون توجه فعالیت های موسسه نورالیقین بوده است. از جمله اقدامات مربوطه در این حوزه عبارتند از :
- برگزاری دوره های امر به معروف و نهی از منکر
- پرورش ضابطین امر به معروف و نهی از منکر جهت اقدام به این فریضه متعالی
- تعامل با ستاد امر به معروف و بقیه ارگانها
- پیاده کردن اصول و مبانی امر به معروف و نهی از منکر در نهاد خانواده توسط قرآن‌پژوهان
- بهره مندی از حضور اساتید در جلسات سخنرانی و .... .


4- حجاب و عفاف 

تحقق مقوله نهادینه شدن حجاب و عفاف باید در دو حیطه نظری و عملی دنبال شود :

• حیطه نظری : خدا را شاکریم که در طول این 40 سال به برکت انقلاب اسلامی در حیطه نظری به صورت قوی و ملموس حرکت شده است و شاهد آثار بسیاری همچون کتاب، مقالات، همایش ها، سخنرانی ها و ... هستیم اما این حرکت کافی نیست.
• حیطه عملی : متاسفانه از منظر عملی کمتر در این زمینه کار شده است. اما خوشبختانه موسسه نورالیقین در اقدامی کم سابقه به منظور نهادینه کردن حجاب و عفاف از روشهای ذیل استفاده نموده است :

- درونی شدن امر حجاب در بستر آموزشهای تفسیری قرآن کریم.
- معرفی کتاب در این زمینه
- برگزاری مسابقات و اهدای جوایز

5- تربیت مدیران و مدرسان

جهت خودکفایی در تامین نیروی انسانی مورد نیاز تربیت مدیران و مدرسان متخصص در راس کار است. لازم به ذکر است هر شعبه یک مدیرو دو معاون دارد و همچنین در هر شعبه 5 نفر تحت عنوان مدرس اصلی در رشته های تفسیر، صرف و نحو، احکام، تجوید و نهج البلاغه فعالیت می نمایند. به علاوه هر یک از مدرسان اصلی دو جایگزین شایسته دارند.


6- برگزاری برنامه های ملی و فرهنگی

به منظور تاثیر گذاری روی اعتقاد مردم باید از روشهای متنوع قرآن کریم و سیره ائمه معصومین علیهم السلام بهره جست تا مردم خسته نشوند این حرکت می تواند گاهی در قالب دوره های آموزشی، گاهی در متن برنامه های فرهنگی و مراسم ها مانند ولادت ها و شهادت ها و... صورت گیرد. در کلیه این برنامه ها باید حق مطلب ادا شود. در حین این برنامه ها باید استعدادها شکوفا شوند و تنها نباید روی افراد قوی اتکا نمود بلکه باید سعی نمود تا استعدادهای بالقوه، بالفعل شود.شایان ذکر است سرکار خانم آل مرتضی در موسسه نورالیقین در بیش از سه دهه فعالیت خویش اهداف مذکور را تحقق بخشیده است.

دعوت می شود جهت آشنایی بیشتر با موسسه نورالیقین مقاطع ذیل ملاحظه شود:

دوره های موسسه نورالیقین

* الف) دوره دو ساله آغازین 77 ـ 78

* ب) دوره پنج ساله 79 ـ 73

ج) دوره چهار ساله 84 ـ 87

* د) دوره دو ساله 88 ـ 89

* هـ) دوره شش ساله 90 ـ 96

* و) دوره سه ساله 96-99

* ز) دوره یک ساله 1399-1400 (دوره کرونا)

 

 

 

 

 

ساختمان موسسه نورالیقین چگونه ساخته شد؟

 موسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد