تفسیر آیات مهدوی - آیه 69 سوره نساء

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1942 خواندن

 

 

«مَن يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُوْلَئكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيهِْم مِّنَ النَّبِيِّنَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشهَُّدَاءِ وَ الصَّالِحِينَ  وَ حَسُنَ أُوْلَئكَ رَفِيقًا» «و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، (در روز رستاخيز،) همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيقهاى خوبى هستند!»


از امام باقر (علیه السلام) نقل شده است: « منظور از نبييّن، پيامبر اكرم (صلی الله علیه و اله و سلم) و مراد از صديقين، على (عليه السّلام) و مراد از شهداء، حسن و حسين (عليهما السّلام) و منظور از صالحين، ائمه (علیهم السلام) و منظور از حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقاً، قائم آل محمّد (صلى اللَّه عليه و آله و سلم) است.

 


پیام ها


1-    قرار گرفتن در راه انبيا و شهدا و داشتن رفقاى خوب، جز با اطاعت از فرمان خدا و رسول به دست نمى ‏آيد. یعنی كسانى كه مشمول اين نعمتند، همواره در جاده مستقيم گام برمی دارند.


2-    رفيق خوب، انبيا، شهدا، صدّيقان و صالحانند. انتخاب و گزینش رفقا در دنیا بايد با این معیارها تنظیم شود.


3-    براى ساختن يك جامعه انسانى سالم و شايسته، بايد انبياء راه را نشان دهند، صديقان اهداف آنها را در همه جا پخش كنند، جمعى در برابر عناصر آلوده و آنهايى كه موانع راه حقند وارد شوند و قربانى دهند و شهيد گردند، صالحان مشعل هدایت را زنده نگه دارند.


4-    موضوع معاشران خوب و همنشين ‏هاى با ارزش به قدرى اهميت دارد كه حتى در عالم آخرت نیز از نعمت های بهشت شمرده شده است.

 

 

 

منبع: مرکز مجازی مهدویت

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد