تقویت عقل، یکی از راهکارهای تشخیص بیماری های نفس

create سعادتمند forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1384 خواندن

 

عقل، یک فرمانده دانا و توانایی در مملکت وجودی انسان است که دیگر قوای انسان را کنترل می کند. عقل یک محافظ آگاه و مؤمن است که به نور الهی نورانی شده است و کلید سعادت انسان در دست اوست.

 

امام صادق (علیه السلام) در پاسخ سائلی که درباره عقل پرسیده بود، فرمود: «عقل، چیزی است که به وسیله آن خدا را عبادت و بهشت را تهیه می شود(1)» و نیز فرمودند: «حجت خدا بربندگان، پیامبران هستند و حجت میان هریک از بندگانش وخدا، خرد است (2)».

بنابراین عقل، راهنما،مددکار و یاری دهنده انسان می باشد؛ اما به شرط اینکه آن را به کاربرد و از آن استفاده کند.

 

در بسیاری از آیات قرآن کریم الفاظی چون تفکر، تعقل، تدبر و...وجود دارد که انسان را به تقویت عقل دعوت می کند ( «إِنَّ فِي ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»، «يَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْض‏»، «افلا تفکرون»، «اولی الالباب»، «افلا ینظرون» و برخی از آیات بحث هایی مطرح کرده است که در آن برهان عقلی و فکری وجود دارد و انسان را به تفکر وتعقل دعوت می کند.

 

بنابراین، زمانی نفس انسان از بیماری های اخلاقی در امان است که عقل خویش را به کارببرد و قبل از انجام هرکاری به آثار وعواقب آن فکر کند.

 

حضرت امیرمؤمنان علی (علیه السلام) می فرماید: «نَبِّهْ‏ بِالتَّفَكُّرِ قَلْبَك» (3)    «به وسیله تفکر قلب خود را آگاه ساز» و نیز فرمودند: «التَّدْبِيرُ قَبْلَ‏ الْعَمَلِ‏ يُؤْمِنُكَ النَّدَمَ»      «عاقبت اندیشی، قبل از عمل، تو را از پشیمانی در امان میدارد».

درغیر این حالت، انسان گرفتار بیمارهای نفسانی و رذایل اخلاقی می شود که حضرت امام علی(علیه السلام) فرمودند: «إِعْجَابُ‏ الْمَرْءِ بِنَفْسِهِ‏ دَلِيلٌ‏ عَلَى‏ ضَعْفِ عَقْلِه‏» (5)   «خود بینی، دلیلی است بر ضعف و سستی عقل انسان».

 

 

محقق: استاد فاطمه زهرا مطیعی طالقانی (سهیر سابق)

 


1. کلینی، اصول کافی، ترجمه محمد باقرکمره ای، انتشارات اسوه، قم، 1375ش، چاپ سوم، ج 1، ص 35، مترجم آیه الله محمد باقر کمره ای.

2. همان، ص68.

3. مجلسی، بحارالانوار، ج71، ص318، (چاپ تهران).

4. همان، ص338.

5. کلینی، اصول کافی، ترجمه محمد باقر کمره ای، انتشارات اسوه، قم، 1375 ش، چاپ سوم، ج1، ص74.

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد