زیارت اربعین

create کشوری forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1129 خواندن


زیارت اربعین، زیارت مخصوص امام حسین(ع) در روز اربعین است. بر اساس توصیه امام حسن عسکری(ع)، شیعیان توجه ویژه‌ای به انجام این زیارت دارند. برای این روز دو زیارت نقل شده است.
شیعیان عراق سعی می‌کنند در روز اربعین خود را به کربلا برسانند. در سال‌های اخیر شیعیان دیگر کشورها نیز حضور گسترده‌ای در اربعین حسینی دارند و غالباً بخشی از مسیر را به همراه شیعیان عراق پیاده طی می‌کنند. راهپيمایی اربعین یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات شیعیان به شمار می‌رود، تعداد زائران در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۵ میلیون و در سال ۱۳۹۳ حدود ۲۰ میلیون گزارش شده است.
توصیه به زیارت اربعین و صورت‌های آن
اربعین سید الشهدا(ع) مصادف با روز بیستم صفر است. شیخ طوسی در کتاب تهذیب و مصباح از امام حسن عسکری(ع) روایت کرده نشانه‌های مؤمن پنج چیز است:
• خواندن ۵۱ رکعت نماز، که مراد ۱۷ رکعت واجب (نمازهای یومیه) و ۳۴ رکعت مستحبنافله‌های روزانه در هر شب و روز است.
• زیارت اربعین.
• انگشتر به دست راست کردن.
• پیشانی را در سجده بر خاک نهادن.
• بلند گفتن «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم».
کیفیت زیارت امام حسین علیه‌السلام در روز اربعین به دو صورت رسیده است.
صورت اول زیارت اربعین
زیارتی است كه شیخ طوسی در كتاب التهذیب و مصباح از صفوان جمّال روایت كرده است:
مولایم امام صادق(ع) درباره زیارت اربعین به من گفت: هنگامی كه قسمت قابل توجهی از روز برآمده، این زیارتنامه را بخوان:
مضمون زیارت
فرازهای نخست این زیارت شامل سلام و درود به امام حسین(ع) و اشاره به شهادت و مصیبت‌های ایشان است.
در فرازهای بعدی زائر به برخی از عقاید شیعه شهادت می‌دهد مثل ولایت ائمه و اینكه میراث نبوت نزد امام حسین(ع) است و ایشان حجت الهی بر مردم است.
این زیارتنامه فلسفه شهادت امام حسین(ع) را نجات بندگان خدا از جهالت و گمراهی معرفی می‌كند.
در جملات بعدی ویژگی‌های قاتلان سید الشهداء(ع) ذكر شده و مورد لعن قرار گرفته‌اند.
در فرازهای بعدی ضمن شمردن ویژگی‌های امام حسین(ع) مثل دوری از شرك و پاك‌زادگی، تأكید می‌شود كه ایشان در راه خدا جهاد كرده و ایشان و فرزندانش حجت‌های الهی بر روزی زمین‌اند.
زائر در این زیارت خود را تسلیم دستورات ائمه اطهار، و نیز آماده یاری ایشان و مخالفت با دشمنانشان معرفی می‌كند.
صورت دوم زیارت اربعین
زیارتی است که از عطا که ظاهراً همان عطیه عوفی همسفر جابر بن عبدالله انصاری در اربعین برای زیارت حضرت امام حسین علیه‌السلام نقل شده است:
در روز بیستم ماه صفر با جابر بن عبدالله انصاری بودم، چون به غاضریه رسیدیم در آب فرات غسل کرد، و پیراهن پاکیزه‌ای که با خود داشت پوشید، آنگاه به من گفت: آیا همراه خود عطر داری؟ گفتم: سُعد با من هست، قدری از آن گرفت و بر سر و بدن پاشید، و پابرهنه روانه شد، تا نزد قبر مطهر امام حسین علیه‌السلام ایستاد، سه مرتبه اللّه اکبر گفت و سپس افتاد و بیهوش شد، چون به هوش آمد شنیدم می‌گفت: «السّلام علیکم یا ال اللّه...» که همان زیارت نیمه رجب است. این زیارت را می‌توانید از اینجا بشنوید
راهپیمایی اربعین
توصیه به زیارت اربعین باعث شده شیعیان به ویژه ساکنان عراق، همه ساله از نقاط مختلف عراق به سوی کربلا حرکت کنند. این حرکت که غالباً به صورت پیاده صورت می‌گیرد، یکی از پرجمعیت‌ترین راهپیمایی‌ها در جهان شمرده می‌شود. در برخی گزارش‌ها از حضور ۱۵ میلیون شیعه برای زیارت اربعین سال ۱۴۳۵ق /۱۳۹۲ش خبر داده‌اند. این جمعیت در اربعین ۱۴۳۶ق/۱۳۹۳ش بیست میلیون گزارش شده  که چهار و نیم میلیون از سایر کشورها بوده‌اند.
قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد: حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان ائمه اطهار(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی امیه و بنی عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.


منابع
• طوسی، محمد بن الحسن، تهذیب الاحکام،‌دار الکتب الاسلامیه، تهران، ۱۴۰۷ ق.
• قاضی طباطبایی، سید محمد علی، تحقیق درباره اول اربعین حضرت سیدالشهدا(ع)، بنیاد علمی و فرهنگی شیهد آیت الله قاضی طباطبایی، قم، ۱۳۶۸ ه‍.ش.
• قمی، عباس، مفاتیح الجنان.
• فرهنگ زیارت، فصلنامه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری، سال پنجم، شماره نوزدهم و بیستم، تابستان و پاییز 1393ش

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد