حضرت زهرا (س) اسوه طهارت و کمالات

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1241 خواندن

 

 

حضرت زهرا (س) اسوه طهارت و کمالات


 الف ) نگاهی اجمالی بر زندگی حضرت زهرا (س)


فاطمه زهرا (س) دختر نبی اکرم حضرت محمد بن عبدالله (ص) و مادر گران قدرشان حضرت خدیجه (س) دخترخویلد است . ایشان در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت دیده به جهان گشودند و از کودکی شاهد رنج و گرفتاری های تبلیغ رسالت الهی بودند .
قبل از بلوغ و درحدود دو سالگی همراه پدر و مادر وسایر بنی هاشم در شعب ابی طالب در محاصره قرار گرفتند و به مجرد اینکه پس از 3 سال قحطی محاصره برداشته شد در شش سالگی با فقدان مادر بزرگوارشان و ابوطالب عموی پدرشان مواجه شدند و زهرای مرضیه در این سختی ها و مشکلات همدم و تسلی دل پدربزرگوار خود و مأنوس تنهایی های ایشان بودند به نحوی که «ام ابیها» لقب گرفتند.
در هشت سالگی همراه پسر عموی خویش و فواطم دیگر از مکه به مدینه هجرت کردند و تا زمان ازدواج در کنار پدر باقی ماندند . در سال دوم هجرت حضرت زهرا (س) با امیرالمؤمنین (ع)ازدواج کردند واز ایشان صاحب 5 فرزند شدند ،امام حسن (ع) ،امام حسین (ع)، حضرت زینب (س)، حضرت ام کلثوم (س) و حضرت محسن (ع) که قبل از ولادت به شهادت رسید.
« در تاریخ شهادت ایشان اختلاف نظر است اما قطعا در سال 11 هجری بوده است چرا که پیامبر (ص) در اوایل سال یازدهم بدرود حیات گفتند و همه تاریخ نگاران بر این عقیده اند که ایشان کمتر از یک سال پس از رحلت پدر بزرگوارشان زنده بودند و از امام صادق (ع) نیز روایات شده است که فرمودند: «فاطمه زهرا (س) در روز سه شنبه سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجرت رحلت نمود. »

 


 ب) حضرت زهرا (س) در آیات 


در تفاسیر آیات فراوانی را به حضرت زهرا (س) نسبت داده اند که در اینجا به برخی از آنان اشاره می شود:


1)سوره کوثر : «کوثر یک معنای جامع و وسیع دارد و آن خیر کثیر و فراوان است و مصادیق آن زیاد است ولی بسیاری از بزرگان شیعه یکی از روشن ترین مصداق های آن را وجود مبارک حضرت زهرا (س) دانسته اند، چرا که شأن نزول آیه می گوید : آنها پیغمبررا متهم می کردند که ابتر است و قرآن ضمن نفی سخن آنان می فرماید «ما به تو کوثر دادیم» از این تعبیر استفاده می شود که این خیر کثیر همان حضرت فاطمه زهرا (س) است (1) زیرا نسل پیامبر (ص) به وسیله همین دختر در جهان انتشار یافت».(2)


2) آیه تطهیر  : از جمله آیاتی که دلالت بر عصمت صدیقه طاهره (س) دارد و در نتیجه ایشان را مرجع دینی مردم معرفی می کند این آیه مبارکه است . «کلمه رجس » - در این آیه –نسبت به انسان عبارتست از ادراکی نفسانی و اثر شعوری که از علاقه قلبی و اعتقادی باطل یا عملی زشت حاصل می شود وقتی می گوییم انسان پلید یعنی انسانی که به خاطر دل بستگی به عقاید باطل یا عمل باطل ، دلش دچار پلیدی شده است. و با در نظر گرفتن اینکه کلمه رجس در آیه شریفه «الف و لام» دارد که جنس را می رساند ، معنایش این می شود که خدا می خواهد تمامی انواع پلیدی ها و هیأت های خبیثه  و رذیله را از شما ببرد هیئت هایی که اعتقاد حق و عمل حق را از انسان می گیرد و چنین ادله ای با عصمت الهی منطبق می شود و آن عبارتست از: صورت  عملیه ای در نفس که انسان را از هر باطلی چه عقاید و چه اعمال حفظ می کند . پس این آیه شریفه یکی از ادله عصمت اهل بیت (ع) می باشد».(3)
« این آیه اگر چه در لا به لای آیات مربوط به همسران پیامبر (ص) آمده اما تغییر سیاق آن (تبدیل ضمیر های مونث جمع مذکر جمع) دلیل بر این است که آیه محتوایی جدای از آن آیات دارد. به همین دلیل حتی کسانی که آیه را مخصوص اهل بیت (ع) نداسته اند معنای وسیعی برای آن قائل شدند که هم این بزرگواران را و هم همسران پیامبر (ص) را شامل می شود. ولی روایات فراوانی در دست داریم که نشان می دهد آیه درشأن پنج تن نازل شده است از جمله اینکه می خوانیم بعد از نزول آیه مدت شش ماه، پیامبر (ص) هنگامی که برای نماز صبح از کنار خانه حضرت زهرا (س) می گذشت صدا می زد «الصلاة یا اهل بیت! «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً». نکته قابل توجه تکرار این مسئله در مدت شش ماه یا هشت یا نه ماه به طور مداوم در کنار خانه حضرت زهرا (س) برای این است مطلب را کاملاً روشن کند تا در آینده تردیدی برای هیچ کس باقی نماند که این آیه تنها درشأن این گروه- پیامبر (ص) حضرت علی (ع) ،حضرت زهرا (س) ، حضرت حسن و حسین (ع) – نازل شده است .»(4)


3) سوره دهر :« از آیات ابتدایی این سوره نیز در منقبت حضرت زهرا (س) می توان استفاده کرد . این موضوع هم از مسلمات شیعه و سنی است که حضرت زهرا (س) از جمله اشخاصی است که سوره «هل اتی» در شأن آنان نازل شده است و هیچکس در این مطلب که این سوره فضائل اهل بیت (ع) است هیچگونه اشکالی را عنوان نکرده است.
در حدیثی از ابن عباس نقل شده است که : حسنین (ع) بیمار شدند ، پیامبر (ص) با جمعی به عیادت آنان آمدند بعضی از افراد پیشنهاد دادند یااباالحسن (ع) چه خوب است برای شفای فزرندانت نذری بنمایی. آنگاه حضرت علی (ع) و فاطمه (س) و فضه –که جاریه آنها بود –نذر کردند اگر حسنین شفا یافتند سه روز روزه بگیرند . هنگامیکه حسنین سلامتی خود را باز یافتند، در خانه علی (ع) چیزی برای افطار نبود  لذا امیرالمؤمنین (ع)  از شمعون یهودی خیبری سه ساع جو وام گرفت فاطمه(س) با آن پنج قرص نان پخت و در سفره افطار نهاد ، هنگامی که آماده افطار شدند ندای سایلی برخاست : سلام بر شما ای خاندان محمد (ص) مسکینی از مساکین مسلمین بر در خانه شما آمده است. اطعام کنید ،خدا از مائده های بهشتی شما را روزی فرماید .خاندان وحی نان افطار خویش را ایثار کردند و فضه نیز به تبعیت از آنان نمود  و همگی شب را بدون غذا صبح کردند و جز آب چیز دیگری بکامشان نرسید ... فردای آن شب نیز روزه گرفتند و چون شب شد و نان افطارشان در سفره نهاده شد ،یتیمی بر در خانه آمد و باز به همان ترتیب همگی غذای خود را به آن یتیم ایثار کردند . روز سوم اسیری از راه رسید و مطالبه طعام کرد ،بار سوم نیز آنچه درسفره بود قبل از افطار از طرف خاندان وحی (ع) ایثار شد . صبح روز چهارم ، حضرت علی (ع) دست حسنین (ع) را گرفت و به سوی رسول خدا (ص)روان گردید . پیامبر (ص) هنگامی که چشمش  به حسنین افتاد فرمود: « چه سخت است بر من که شما را در این حال ببینم » رسول خدا (ص) فوراً از جا برخاست و همراه آنان به خانه حضرت زهرا (س) آمد او را در محراب عبادتش مشاهده نمود که از شدت گرسنگی بطن مبارکش به پشت چسبیده و چشمهایش در گودی نشسته بود . از این منظره پیامبر (ص) سخت افسرده خاطر گردید و در آن هنگام جبرئیل فرود آمد و چنین گفت : « بگیر یا محمد (ص) مبارک تو باد این خاندان تو » و سپس سوره هل اتی را قرائت نمود».(5)


4) آیه مباهله : « مسلمانان همه اتفاق نظر دارند که رسول خدا (ص) برای انجام مباهله ، حضرت زهرا (س) ، حضرت علی (ع) و حسنین (ع) را فراخواند و این افراد مخاطب این آیه شریفه بودند که به هیچ وجه قابل انکار نیست .
رسول خدا (ص) در حالیکه حسین (ع) را در آغوش و دست حسن (ع) را در دست داشت و فاطمه پشت سرش . علی (ع) پشت سر فاطمه (س) حرکت می کرد ، راهی مکان مباهله شد و به همراهانش فرمود : « هرگاه من دعا کردم شما آمین بگویید .» کشیش مسیحی نجران به یاران خود گفت من امروز چهره هایی را می بینم که اگر از خدا بخواهند کوهی را از زمین برکند ، خدا دعایشان را مستجاب خواهد کرد . از این رو به شما سفارش می کنم با اینان به مباهله نپردازید که همگی به هلاکت خواهید رسید و تا قیامت یک تن مسیحی روی زمین باقی نخواهد ماند».
البته آیات دیگری نیزدربیان فضائل حضرت زهرا(س) وجود دارد که به علت اختصارازبیان آن صرف  نظرمی کنیم.

 

 

خانم علیزاده


 

1. حکیم، سید منذور ودیگران؛ پیشوایان هدایت؛ 14جلد، قم؛ مجمع جهانی اهل البیت؛ ج3؛ ص260.
2. مکارم شیرازی، ناصر؛ تفسیر نمونه؛ تهران؛ دارالکتب الاسلاميه؛ ج27؛ ص376

3. طباطبایی، سیدمحمدحسین؛ موسوی همدانی، سیدمحمدباقر؛ المیزان فی تفسیرالقرآن؛ قم؛ دفترانتشارات جامعه مدرسین حوزه؛ ج16؛ ص467.
4. مکارم شیرازی ، ناصر؛ تفسیر نمونه؛ تهران؛ دارالکتب الاسلاميه؛ ج17؛ ص300

5. امینی نجفی، محمد؛ فاطمه الزهراء،انتشارات استقلال؛ ص126، به نقل از: درالمنشور،سیوطی؛ ج6؛ ص299


 

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد