تفسیر ترتیبی - سوره یونس - آیه15

create امینی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 59 خواندن

تفسیر ترتیبی - سوره یونس - نیمسال دوم

استاد آل مرتضی

سوره یونس /آیه ۱۵

موضوع1: درخواست تبدیل وتغییر قرآن توسط مشرکان


"وَإِذَا تُتْلَىٰ عَلَيْهِمْ آيَاتُنَا بَيِّنَاتٍ ۙ قَالَ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا ائْتِ بِقُرْآنٍ غَيْرِ هَٰذَا أَوْ بَدِّلْهُ ۚ قُلْ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أُبَدِّلَهُ مِنْ تِلْقَاءِ نَفْسِي ۖ إِنْ أَتَّبِعُ إِلَّا مَا يُوحَىٰ إِلَيَّ ۖ إِنِّي أَخَافُ إِنْ عَصَيْتُ رَبِّي عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ"

«و هرگاه آیات روشن ما بر خلق تلاوت شود منکران معاد که امیدوار به لقاء ما نیستند گویند که قرآنی غیر از این بیاور یا همین را مبدل ساز. بگو: مرا نرسد که از پیش خود قرآن را تبدیل کنم من جز آنچه را که به من وحی می‌شود پیروی نمی‌کنم، من اگر عصیان پروردگارم کنم از عذاب روز بزرگ قیامت سخت می‌ترسم».

سؤال : هدف مشرکان از تقاضایشان مبنی بر تبدیل وتغییر قران چه بود؟

مشرکان از پیامبر(صلى الله علیه وآله) مى خواستند: یا قرآن را به کتاب دیگر تبدیل کند، و یاآن را تغییر دهد.

- فرق میان این دو روشن است: در تقاضاى اول هدفشان این بود که این کتاب به کلّى برچیده شود، و به جاى آن کتاب دیگرى از سوى پیامبر(صلى الله علیه وآله) قرار گیرد.

- اما در تقاضاى دوم مى خواستند، حداقل آیاتى که مخالف بت هاى آنها بود اصلاح گردد، تا هیچ گونه احساس ناراحتى از این ناحیه نکنند!.

- مى بینیم قرآن با چه لحن قاطعى به آنها پاسخ مى گوید: که نه تبدیل در اختیار پیامبر است، نه تغییر ، و نه حتى دیر و زود شدن وحى.

- به راستى چه افکار پست و خامى داشتند، پیامبرى را مى خواستند که پیرو خرافات و هوس هاى آنها باشد، نه پیشوا، رهبر، مربّى و راهنما!.

- این بى خبران بینوا، پیامبر(صلى الله علیه وآله) را براى رهبرى خود نمى خواستند، بلکه او را به پیروى از خرافات و اباطیل خویش دعوت مى کردند.

قرآنى از او مى خواستند که دنباله رو انحرافاتشان باشد، نه اصلاح کننده مجتمعشان، آنها نه فقط به قیامت ایمان نداشتند و در برابر کارهاى خود احساس مسئولیت نمى کردند، بلکه این گفتارشان نشان مى داد، اصلاً مفهوم نبوت را نفهمیده بودند، یا آن را به بازى مى گرفتند.

موضوع2: روش تربیتی

سوال۲- پیامبراکرم(ص) باجمله "إِنِّی أَخافُ إِنْ عَصَیْتُ رَبِّی" از کدام روش تریتی استفاده کرده است؟

قرآن کریم برای هدایت انسانها روشهای تربیتی گوناگونی را به کار برده است. از جمله روش کنایه

نکته: برخی از دیگر روشهای تربیتی قرآن عبارتند از:
1- پرسش وپاسخ :
الف) پرسش وپاسخ سریع (لمن مافی السموات والارض قل لله) کاربرد این روش زمانیست که پاسخ بدیهی و آشکار است و فقط برای جلب توجه طرف مقابل مطرح می شود.

ب) پرسش کردن وپاسخ ندادن:
وَكَيْفَ أَخَافُ مَا أَشْرَكْتُمْ وَلاَ تَخَافُونَ أَنَّكُمْ أَشْرَكْتُم بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ عَلَيْكُمْ سُلْطَاناً فَأَيُّ الْفَرِيقَيْنِ أَحَقُّ بِالأَمْنِ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ (انعام ،۸۱)
شایان ذکر است در روش مذکور عقاید مطرح می شود و بیان آن موجب می شود دیگران اجازه فکر کردن به عقیده باطل خود راپیدا کنند و فکرشان در مورد اعتقادات صحیح به حرکت بیفتد.

ج) پرسش کردن وبا کنایه جواب دادن:
"قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَتَّخِذُ وَلِيّاً فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَهُوَ يُطْعِمُ وَلاَ يُطْعَمُ قُلْ إِنِّيَ أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ وَلاَ تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكَينَ" *"قُلْ إِنِّيَ أَخَافُ إِنْ عَصَيْتُ رَبِّي عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ "(انعام ۱۴،۱۵)
در این آیه (۱۵ یونس ) پیامبر(صلی الله علیه و آله) با روش تربیتی کنایه پاسخ داده است تا تاثیر بیشتری در شنونده ایجاد کند .


2- مماشات:
تظاهر به همراهی با طرف مخالف، مانع جبهه گیری او می شود و فرصت میدهد عقیده او باطل شود.
«فَلَمَّا جَنَّ عَلَيْهِ اللَّيْلُ رَأَي كَوْكَباً قَالَ هَـذَا»

موسسه_نورالیقین
مرکز_تخصصی_تفسیر_علوم قرآنی
moassese_nooralyaghin@

لینک آموزش مجازی در دوره های غیر حضوری ومسابقات
http://www.azmoon360.com/nooralyaghin

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد