تفسیر سوره یونس - آیه4

create امینی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 84 خواندن

تفسیر سوره یونس - نیمسال دوم - ۱۳۹۹


استاد آل مرتضی

 

تفسیر سوره یونس/ آیه 4

 

موضوع: بازگشت به سوی خداست


«إِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا ۖ وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا ۚ إِنَّهُ يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ لِيَجْزِيَ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ بِالْقِسْطِ ۚ وَالَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ شَرَابٌ مِنْ حَمِيمٍ وَعَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْفُرُونَ؛ بازگشت شما همه به سوی او خواهد بود، این به حقیقت وعده خداست که او در اول، خلق را می‌آفریند و آن‌گاه (به سوی خود) بر می‌گرداند تا آنان را که ایمان آورده و عمل صالح کردند به عدل و احسان، ثواب و جزای خیر دهد و آنان که کافر شدند به کیفر کفرشان به شرابی از آب جوشان دوزخ و عذابی دردناک معذّب خواهند گشت»

سؤال1: عبارت "الیه مرجعکم جمیعا"سیر مخلوقات را چگونه بیان می کند؟

- عالم حیات و زندگى، همچون کاروانى است که از جهان عدم به حرکت در آمده، و در مسیر بى انتهاى خود به سوى بى نهایت، که ذات پاک خدا است پیش مى رود، هر چند مخلوقات محدودند، و محدود، هرگز بى نهایت نخواهد شد، ولى سیر او به سوى تکامل نیز متوقف نمى گردد، حتى پس از قیام قیامت، باز این سیر تکاملى ادامه مى یابد.
از آنجا که آغاز این حرکت از ناحیه آفریدگار شروع شده، و نخستین جرقه حیات از او پدید آمده، و این حرکت تکاملى نیز به سوى او است، تعبیر به رجوع و بازگشت شده است.
کوتاه سخن این که این گونه تعبیرها، علاوه بر این که اشاره به آغاز حرکت عمومى موجودات از ناحیه خدا است، هدف و مقصد این حرکت را، که ذات پاک او است نیز مشخص مى کند.

و با توجه به این که، مقدم شدنِ کلمه إِلَیْهِ ، دلیل انحصار است، روشن مى شود که هیچ وجودى جز ذات پاک او، نمى تواند مقصد حرکت تکاملى انسان باشد، نه بت ها و نه هیچ مخلوق دیگر; زیرا همه اینها محدودند و مسیر انسان یک مسیر نامحدود است.

سؤال2: آیه شریفه " الیه مرجعکم جمیعا وعد الله حقا انه یبدؤا الخلق ثم یعیده لیجزی الذین ءامنوا و عملواالصالحات بالقسط..." چه نکاتی از معاد را مطرح میکند?

الف) بیان اصل معاد: بازگشت همه شما به سوى خدا است (إِلَیْهِ مَرْجِعُکُمْ جَمیعاً)
پس از آن، روى این مسئله مهم تکیه و تأکید کرده، اضافه مى کند: این وعده قطعى خداوند است (وَعْدَ اللّهِ حَقّاً).

ب) دلیل معاد: خداوند آفرینش را آغاز کرد و سپس تجدید مى کند (إِنَّهُ یَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ یُعیدُهُ).
یعنى: آنها که در معاد تردید دارند، باید آغاز خلقت را بنگرند، کسى که جهان را در آغاز ایجاد کرد، توانائى اعاده آن را دارد.

ج) هدف معاد: حیات و زندگى دیگر براى آن است که خداوند، افرادى را که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، با عدالت پاداش دهد، بى آن که کوچک ترین اعمال آنها از نظر لطف و مرحمت او مخفى و بى اجر بماند (لِیَجْزِیَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ بِالْقِسْطِ).

اما باید بدانند براى آنها که راه کفر و انکار پوئیدند، (مجازاتى دردناک و)، نوشیدنى از مایعى گرم و سوزان، و عذاب الیم است به خاطر آن که کفر مىورزیدند (وَ الَّذینَ کَفَرُوا لَهُمْ شَرابٌ مِنْ حَمیم وَ عَذابٌ أَلیمٌ بِما کانُوا یَکْفُرُونَ).
چرا که عمل صالحى نداشته اند، به دلیل این که عمل خوب از اعتقاد خوب سرچشمه مى گیرد.

موسسه_نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

به کانال ما بپیوندید
moassese_nooralyaghin@

لینک آموزش مجازی در دوره های غیر حضوری ومسابقه سوره توبه
http://www.azmoon360.com/nooralyaghin

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد