اردوهای زیارتی- فرهنگی مؤسسه نورالیقین

create یا مهدی ادرکنی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 2573 خواندن


اردوهای زیارتی- فرهنگی مؤسسه نورالیقین

«أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا ؛ آيا در زمين گردش نكرده اند، تا دلهايى داشته باشند كه با آن بينديشند يا گوشهايى كه با آن بشنوند؟». (فاطر / 46)
در مکتب تربیتی اسلام هدف اصلی، تربیت انسان و کمال إلی الله و رسیدن به سعادت حقیقی می‌باشد تا رفتار و شخصیت الهی و اسلامی در وجود انسان استوارگردد. ترویج فرهنگ عشق و علاقه به اهل بیت همراه با تجلی فرهنگ قرآنی از جمله اهداف مؤسسه نورالیقین در راستای اهداف دین مبین اسلام می‌باشد و از جمله اقدامات مؤثر در این زمینه برگزاری ارودهای زیارتی، سیاحتی، فرهنگی می‌باشد که به تناوب و به مناسبت‌های مختلف برنامه ریزی می‌شود. این اردوها به صورت سفرهای یک روزه تفریحی، زیارتی در شهر قم و حومه و در طول سال حداقل یک یا دو اردوی زیارتی سیاحتی خارج از قم برای قرآن پژوهان و گروه‌های فعال تدارک می‌بیند.
تلفیق موضوعات مذهبی، فرهنگی با برنامه‌های تفریحی دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشته است که موارد زیر از آن جمله می‌باشد:
• آشنایی با اماکن تاریخی، زیارتی و بقاع متبرکه و آداب زیارت و...
• تقویت روحیه مذهبی و رشد شخصیت فردی و اجتماعی
• ایجاد ارتباط صمیمانه و احساس همدلی و مهر ورزی بین افراد
• آشنایی با مهارت‌های اجتماعی و تقویت انگیزه تعاون، مشارکت و روحیه نظم از طریق واگذاری مسئولیت‌های مختلف به افراد
• آشنایی و برقراری تعامل هر چه بیشتر بین مدیر محترم مؤسسه، مسئولان و قرآن پژوهان
• رفع خستگی روحی و جسمی وکسب نشاط و آرامش بیشتر
• آشنایی با معارف و مفاهیم اخلاقی و آداب اسلامی
• ایجاد رقابت سالم میان قرآن پژوهان در کسب موفقیت بیشتر در مسابقات

اردوی زیارتی سوریه و عتبات
مؤسسه نورالیقین در راستای اهداف والای خود در جهت پیوند با مکتب قرآن و اهل بیت علیهم السلام و تشویق مربیان و قرآن پژوهان در این زمینه هر ساله در مناسبت‌های مختلف، مسابقاتی را با موضوعات متفاوت برگزار می‌نماید و با تعیین نفرات برتر، به ترتیب اولویت جوایز مختلفی از جمله سفر زیارتی سوریه و عتبات، سفر مشهد و ... تعلق می‌گیرد. همچنین برای قدردانی از زحمات مسئولین و مربیان فعال در مرکز مؤسسه و شعبات و نیز تشویق و ترغیب هرچه بیشتر آنان از سوی مدیر مسئول محترم، سفر زیارتی برای آنان تدارک دیده شد.


اقدامات پیش از سفر
طبق معمول پیش از برگزاری اردو به منظور برقراری هماهنگی‌های لازم جهت حفظ نظم و پیشگیری از هرگونه اختلالی در سفر اقدامات ذیل صورت گرفت:
1. ثبت نام از واجدین شرایط
پیش از برگزاری هر اردو ضمن اطلاع رسانی به واجدین شرایط و دریافت مدارک لازم از آنان ثبت‌نام به عمل می‌آید.
واجدین شرایط شامل سه گروه بودند:
- گروه اول: نفرات برتر مسابقات که برنده کل هزینه سفر شدند.
- گروه دوم: سایر شرکت کنندگان که با کسب امتیازی پایین تر به ترتیب اولویت، برنده کمک هزینه سفر شدند.
- گروه سوم: تعدادی از مربیان و مسئولین فعال مؤسسه

2. هماهنگی با دفتر زیارتی جهت بررسی امکانات رفاهی در طول سفر و رزرو محل اقامت
با در نظر گرفتن مواردی همچون رفاه حال هر چه بیشتر زائرین، نزدیکی محل اسکان به حرم مطهر، برخورداری از امکانات مناسب، هزینه مناسب آن مکان، گنجایش کافی و ... با دفتر زیارتی هماهنگی‌های لازم به عمل می‌آید و تمام این موارد بررسی گردید.

3. تهیه لوازم مورد نیاز سفر

پیش از سفر، گروه تدارکات اقدام به تهیه لوازم و وسایل مورد نیاز سفر (باند و میکروفن، شماره اتوبوس‌ها، بنر و ...) نمودند.

4. تعیین گروه انتظامات و تدارکات

پیش از سفر عده‌ای بعنوان گروه انتظامات و گروه تدارکات تعیین ‌شدند و امور اجرایی لازم با آنها هماهنگ و برنامه‌ریزی‌گردید. وظیفه این گروه‌ها ایجاد نظم و هماهنگی بین زائرین در طول سفر، ارائه خدمات رفاهی، نظافت محل اسکان، اطلاع‌رسانی‌های لازم و ... بود.
همچنین با گروه مداحان و عکاس نیز هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

سوریه

اعزام قرآن پژوهان و فعالان قرآنی به سفر سوریه و  عتبات عالیات ـ سال1389

برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در سوریه
در شهر دمشق در هتل «قصر السیدة الزینب» مستقر شده و پس از انجام غسل زیارت به صورت گروهی به پابوس بارگاه شریف حضرت زینب علیها السلام و حضرت رقیه علیها السلام نائل آمده و به تلاوت قرآن، ادعیه و نمازهای وارده پرداختند.
زیارت‌های دوره‌ای و مکانهای تاریخی در شهر دمشق: یکی دیگر از برنامه‌های این سفر دیدار از مکانهای تاریخی و زیارتی این شهر بود از جمله:
- مسجد جامع اموی (مقام رأس الحسین علیه السلام، مقام امام سجاد علیه السلام، مرقد حضرت یحیی علیه السلام، محل غسل تعمید مسیحیان، محل استقرار اسرای کربلا در مجلس یزید لعنة الله علیه ، منبر امام سجاد علیه السلام و ...)
- قبرستان باب الصغیر: قبور فرزندان گرامی ائمه اطهار علیهم السلام (قبور سکینه دختر امام حسین علیه السلام، ام کلثوم دختر امام علی علیه السلام، فاطمه صغری دختر امام حسین علیه السلام، عبدالله بن جعفر صادق علیه السلام، عبدالله بن سجاد علیه السلام) – مدفن سرهای شهدای کربلا – مقابر صحابه رسول خدا - مقابر زنان بنی هاشم و منسوبان به خاندان رسالت ...
برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در نجف و کوفه:
پس از وداع با خانم حضرت زینب علیها السلام و حضرت رقیه علیها السلام کاروان راهی کشور عراق گردید و ابتدا به شهر نجف رفته و با غسل زیارت همه با هم مشتاقانه و بی‌قرار به سوی زیارت حرم عشق، حرم مطهر آقا امام علی علیه السلام شتافتند و پس از قرائت زیارت‌نامه، نماز صبح را به جماعت در حرم مطهر بجا آوردند. در طول یک روز و نیمی که در نجف بودند از کوچکترین فرصت برای زیارت حرم مولای متقیان علی علیه السلام استفاده نموده و روز بعد پس از خواندن دعای وداع با چشمان اشکبار، دل‌های بی‌قرار و تکبیرگویان به سمت مسجد کوفه رفته و در آنجا نیز اعمال مخصوص و نمازهای مستحبی این مکان مقدس را همه با هم به‌جا آوردند. مسجدی که محراب عبادت و محل شهادت امیر مؤمنان علیه السلام بوده و هزار پیامبر و هزار وصی پیامبر در آن نماز خوانده‌اند.
سپس کاروان به دیدن خانه محقر و زیبای حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام رفته و از آنجا راهی مسجد سهله شدند و نمازهای مخصوص این مسجد را نیز بجا آوردند. امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: مسجد سهله از مکانهایی است که خدا دوست می‌دارد او را در آنجا بخوانند و هر شب و روز ملائکه به زیارت آن آمده و خدا را عبادت می‌کنند.


برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در کربلا
و بالاخره کاروان به کربلا، به دشت اندوه و بلا، به دیار سرور و سالار شهیدان رسیدند و پس از استقرار در هتل انوار الضفاف السیاحی و انجام غسل زیارت همه با هم مشتاقانه در حالی که گریه امانشان را بریده بود به سمت حرم خون خدا امام حسین علیه السلام شتافتند، حرمی که زیارت آن آرزوی هر دلداده و عاشقی است و این توفیق نصیب این عاشقان شده بود. پس از زیارت سید الشهداء و 72 یار شهیدش به زیارت بارگاه برادر عزیزش حضرت ابالفضل‌العباس علیه السلام نائل آمدند و پس از خواندن زیارت نامه و نماز زیارت در آن مکان مقدس، کاروان به دیدن اماکن زیارتی اطراف حرم رفتند (تل زینبیه، خیمه‌گاه اسرای کربلا، مقام امام زمان عج در کنار نهر علقمه، مقام امام صادق علیه السلام و ...)
یکی دیگر از توفیقاتی که نصیب این گروه شد این بود که موفق به زیارت آقا امام حسین علیه السلام در شب جمعه و قرائت دعای کمیل در حرم شش‌گوشه‌اش شده و از برکات این شب باشکوه بهره‌مند گردیدند که انشالله نصیب تمام عاشقانش گردد. پس از دو روز بیتوته در شهر مقدس کربلا با چشمانی گریان و قلبی محزون دعای وداع را زمزمه کرده و به سمت سامرا حرکت نمودند، البته در بین راه به زیارت طفلان مسلم رفتند.

برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در سامرا
در سامرا هم مرقد مطهر دو امام بزرگوار، امام علی النقی علیه السلام و امام حسن عسگری علیه السلام را زیارت کرده و پس از خواندن زیارت‌نامه و نماز و مناجات به زیارت سرداب مقدس که محل غیبت امام زمان عج بوده و مرقد خانم حکیمه خاتون، عمه امام حسن عسگری علیه السلام و نیز مرقد مادر امام زمان علیه السلام رفته و به نیایش و عبادت پرداختند و از خداوند متعال ظهور هرچه زودتر آقا ولی عصر عج را طلب نمودند.
برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در کاظمین:
و بالاخره کاروان به سوی آخرین مقصد یعنی کاظمین، حرم شریف دو امام بزرگوار امام موسی کاظم علیه السلام و آقا جوادالائمه علیه السلام رهسپار شدند و در مدت کوتاهی که در این حرمین شریفین بودند با دعا و مناجات غبار دل را شستشو داده و از خداوند توفیق زیارت دوباره‌ی این اماکن مقدس را خواستار شدند.
و در پایان این سفر رویایی مسافران دیار عشق پس از خواندن دعای وداع به سمت ایران حرکت نمودند.


لازم به ذکر است که در تمام طول این سفر با برکت ومعنوی خانم آل مرتضی (مدیر مسئول محترم مؤسسه نورالیقین) همچون مادری مهربان و مربی دلسوز زائران را همراهی نموده و هرلحظه ایشان را از تجربیات و آموخته‌هایشان بهره‌مند می‌ساختند. استفاده از ظرفیت‌های غنی فرهنگی همچون مضامین عاشورایی و قرآنی برای انسان سازی و پیاده نمودن فرهنگ دینی همواره در صدر اهداف موسسه نورالیقین بوده است و در این راستا به برگزاری چنین برنامه‌هایی اقدام می‌کند.
همچنین کاروان نورالیقین در سال 1394 در اردوی زیارتی عاشقان حسینی علاوه بر زیارت مراقد مقدسه کربلای معلی، نجف اشرف وکاظمین، موفق به دیدار از بعثه مقام معظم رهبری در این شهرها شدند.دیدار با نماینده ولی فقیه در کشور عراق، حجه‌الاسلام والمسلمین حاج آقای حسینی و جناب آقای غروی، مسئول بعثه شهر کاظمین، نقطه عطف این ملاقات بود.
در بازدید از بعثه مقام معظم رهبری در شهر کربلا مراسمی بسیار معنوی و پربار برگزار شد. در این مراسم حجه‌الاسلام رهبری‌پور ایراد سخنرانی نمودند و برنامه تاثیرگذار روایت‌گری دوران دفاع مقدس و پیوند و ارتباط آن با عاشورای حسینی، توسط جناب آقای حسینی پور اجرا گردید. همچنین سخنرانی و مداحی توسط حجه‌الاسلام حاج آقای مدرسی انجام و جناب آقای کشتکار به کلیه حاضرین در برنامه هدایایی معنوی از جمله تربت پاک سیدالشهداء را اعطا نمودند.

کربلا

حضور دانش‌پژوهان مؤسسه در بعثه مقام معظم رهبری در شهر کربلا ـ سال 1394

شایان ذکر است طی دعوتی که از سوی بعثه مقام معظم رهبری در شهر نجف به عمل آمد، در برنامه‌ای فرهنگی- مذهبی حجة‌الاسلام والمسلمین حاج آقای حسینی، نماینده ولی فقیه در کشور عراق، صحبت های ارزشمندی را ایراد نمودند. و در پایان برنامه نشستی با مدیر مسئول موسسه نورالیقین داشتند، با فعالیتهای موسسه نورالیقین آشنا شدند. یکی دیگر از بازدیدهای خاطره انگیز در شهر نجف، بازدید از منزل تاریخی امام خمینی ره، رهبر فقید انقلاب اسلامی بود.

کربلا2

سفر زیارتی برندگان مسابقات به عتبات عالیات ـ سال 1394

 

اردوی زیارتی مشهد مقدس
مؤسسه نورالیقین در راستای اهداف والای خود در جهت پیوند با مکتب قرآن و اهل بیت علیهم السلام و تشویق مربیان و قرآن پژوهان در این زمینه هر ساله در مناسبت‌های مختلف، مسابقاتی را با موضوعات متفاوت برگزار می‌نماید.
هر ساله شرکت کنندگان در این مسابقه با توجه به امتیازی که کسب می نمایند و به ترتیب اولویت، برنده کل هزینه سفر یا کمک هزینه سفر مشهد مقدس می شوند.

 

 

مشهد

فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی - مذهبی در طول سفر
در هر یک از اردوها و سفرهای زیارتی سیاحتی، علاوه بر ایجاد محیطی شاد و مفرح در جمع خواهران اعزامی که به منظور بالا بردن روحیه شور و نشاط در آنان صورت می‌گیرد، یکسری فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی نیز در طول سفر به منظور تقویت بنیه اعتقادی و علمی قرآن پژوهان برگزار می‌گردد.

• برنامه‌های فرهنگی - مذهبی در طول مسیر:
در طول مسیر، مسابقه‌ای با موضوعات مختلف علمی ـ فرهنگی سؤالاتی طرح می‌گردد. این مسابقه و سایر برنامه‌ها که با استقبال خوبی از سوی خواهران روبرو شد می‌توانست علاوه بر رفع خستگی طول مسیر، به گنجینه اطلاعات علمی مذهبی آنان نیز بیفزاید.

فعالیت‌های فرهنگی در محل اسکان
همچنین اجرای برنامه‌های متنوع و پربار در محل اسکان خواهران (حسینیه قمی‌ها) باعث ‌شد که ضمن تعظیم شعائر الهی و بزرگداشت مناسبت‌ها و ایام الله، زائرین خاطرات معنوی و خوبی را از این سفر با خود به همراه برده و علاوه بر این با مشارکت همه جانبه خواهران در تمام این فعالیت‌ها تلاش ‌شد تا روحیه همکاری و تعاون و مهارت اجتماعی شدن در افراد تقویت شده و ضمن بهره‌برداری شایسته از تمام لحظاتشان تجربیات خوب و مفیدی کسب کنند.

مشهد2

اردوی زیارتی مشهد مقدس ـ سال 1396

 

 

مشهد3

اردوی زیارتی مشهد مقدس ـ سال 1396


مشهد4

اردوی زیارتی مشهد مقدس ـ سال 1392

برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی در حرم مطهر
در حرم مطهر آقا امام رضا علیه السلام نیز جهت ایجاد همبستگی و اتحاد هرچه بیشتر در بین قرآن پژوهان و آشنایی بیشتر خواهران با آداب زیارت و انجام بهتر اعمال، زیارت و ادعیه به صورت دسته جمعی و گروهی انجام می‌شد از جمله: نماز مخصوص امام رضا علیه السلام که 6 رکعت است و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و 10 مرتبه سوره «هل اتی» خوانده می‌شود. یکی دیگر از برنامه‌ها، بازدید گروهی خواهران از موزه مرکزی ثامن الحجج‌ واقع در صحن حرم مطهر بود که پس از هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قم با روابط عمومی حرم امام رضا علیه السلام صورت پذیرفت.

صحن

سفر زیارتی حج عمره

فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در طول سفر
حج یعنی قصد کردن اما آنچه تجلی می یابد قصد کردن عشق است او که هم از تو و هم از جهانیان بی نیاز است پس تویی که باید در حج به دنبال ابتدا و انتهای غایت خود باشی.
پس به جلال و شکوه او اقرار می کنی، سپید می پوشی که نمادی از رنگ شایسته قلبت است. در سعی، صفا می کنی در حالی که طلب مروت را از یاد نمی بری.
غربت بقیع و ناله های زائران بقیع وقتی نگاه غریبانه به ایوان در بسته بقیع می انداختی جانت را می سوزاند واشک جانگداز بر گونه هایت روان می گشت....
این ناگفته های تعدادی از دانش پژوهان قرآنی است که در ابتدای سال 1393 علاوه بر تلاش در آموزه‌های قرآنی در زمینه‌های اجرائی نیز در موسسه نور الیقین پیشتاز بوده‌اند. در این راستا مدیریت محترم سرکار خانم حسینی(آل مرتضی) جهت ارج نهادن بر تلاش این عزیزان این بستر را فراهم نمودند تا ایشان با بریدن از ماسوی الله پیوند با معبود خویش را محکم تر نموده و با هدف کسب کمال و رسیدن به مقام عبودیت به میان خلق و اجتماع برگشته و علقه های خود را در این راه محکم تر کنند.
در این سفر معنوی عزیزان زائر ابتدا مشرف به شهر مقدس مدینه شدند و از مساجد قبا، ذوقبلتین، مساجد سبعه، شجره جعفه و.... دیدار نمودند و نیز زیارت قبر نبی اکرم (ص) ومسجدالنبی که در رأس این امور بود.
سپس عازم شهر مقدس مکه شده و در آنجا نیز بعد از محرم شدن در مسجد شجره به زیارت کعبه (خانه خدا) مشرف گردیدند. همچنین دیدار از بعثه مقام معظم رهبری نیز یکی دیگر از این برنامه ها بود و دیدار از مکان‌هایی مانند مسجدعمره، جبل الرحمه، قبرستان ابوطالب، شعب ابو طالب و... از سایر برنامه های این سفر معنوی بود.

عناوین

 

اردوی فرهنگی ـ تفریحی ملاصدرا
یکی از برنامه های مفرح و متنوع موسسه قرآن وعترت نورالیقین برگزاری اردوهایی است که طی آن، قرآن پژوهان در فضایی متفاوت از کلاس درس در کنار یکدیگر حضور یافته و علاوه بر گذراندن اوقاتی خوش، در جهت پیشبرد هرچه اهداف مؤسسه به بحث وتبادل نظر می پردازند.
از جمله این اردوها، اردوی فرهنگی تفریحی در اردوگاه ملاصدرا (در روستای کهک) است که پس از صرف صبحانه، قرآن پژوهان پیاده روی کوتاهی در اردوگاه داشته، سپس در نشستی صمیمانه با مدیر مسئول موسسه خانم حسینی آل مرتضی واعضای هیئت مدیره علاوه بر گفت وگوی دوستانه با یکدیگر در رابطه بامسائل مختلف به بحث وتبادل نظر پرداختند.

ملا1

اردوی مسئولین و افراد فعال شعبات مؤسسه به مجتمع فرهنگی تفریحی ملاصدرا ـ سال 1393

 

 

ملا2

اردوی مسئولین و افراد فعال شعبات مؤسسه به مجتمع فرهنگی تفریحی ملاصدرا ـ سال 1393

 

موسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد