سلسه مباحث معرفتی اصحاب عاشورا (حسن مُثَنی)

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 597 خواندن

بِـسـمِ ربِّ الحُـسـیـن

 

حسن مُثنّی که بود و چگونه به سپاه امام حسین علیه‌السلام پیوست؟

حسن بن حسن مجتبی مشهور به حسن مثنّی از فرزندان امام حسن مجتبی علیه السلام بوده و بعلت همنامی با پدرش، حسن مُثنّی نامیده می‌شود.
وی ابومحمد کنیه داشت. مادرش خَوْلَه‌ بنت منظور بن زَبّان فَزاری بود. خوله پس از کشته شدن همسرش، محمد بن طلحة بن عبیداللّه، در جنگ جمل (سال ۳۶)، به همسری امام حسن (علیه‌السلام) درآمد.

حسن مُثنّى یكى از تربیت یافتگان دامان فضل و كرامت مى‏ باشد. او در اثر تربیت پدر بزرگوارش حضرت مجتبى‏ علیه السلام به كسب كمالات آسمانى و فضایل معنوى نائل شد
حسن مُثنّى جوانى پاك سیرت و نیكو صورت بود كه شخصیت والاى خود را به فضائل و كمالات انسانى آراسته و مورد تكریم و اعتماد عموم مردم قرار گرفته بود.
ازدواج وى با دختر امام حسین‏ علیه السلام، كه با صلاحدید آن حضرت انجام شد، به افتخارات وى افزود.

شش تن از پسران امام حسن مجتبى‏ علیه السلام به همراه امام حسین‏ علیه السلام به سوى كربلا حركت كردند که حسن مثنی یکی از آنها بود.
همراهى‏ او با كاروان كربلا و شركت در آن حماسه تاریخى نام وى را در ردیف ایثارگران و فداكاران راستین تاریخ اسلام قرار داد و به عنوان یكى از یاران با وفاى سرور و سالار شهیدان قلمداد شد.

┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

حسن مُثنّی در حادثه کربلا چه نقشی ایفا کرد و عاقبت کار اوچه شد؟

سید بن طاووس می‌گوید: مصنف کتاب المصابیح روایت کرده است که روز عاشورا حسن بن حسن مُثنّی در مقابل چشمان عمویش جنگید و هجده زخم بر پیکر او وارد شد و براثر آن زخم‌ها در میان کشته‌ها افتاد.
وقتی کوفیان خواستند سرهای کشتگان را از بدن جدا کنند، دیدند حسن هنوز رمقی در تن دارد. دایی او، اسماء بن خارجه با کوفیان صحبت کرد و آنها را قانع کرد که امر حسن را به او واگذارند و گفت: اگر ابن زیاد او را به من بخشید که چه بهتر؛ و اگر نبخشید، خودش در مورد او تصمیم می‌گیرد. لذا او را به کوفه برد و چون رئیس قبیلهٔ بنی فزاره بود و از اشراف کوفه محسوب میشد، ابن زیاد حسن را به او واگذار کرد و او حسن را مداوا کرد و سپس به مدینه فرستاد.
حسن مُثنّى همچنان با همسر فداكارش فاطمه بنت الحسین زندگى مى‏ كرد تا اینكه به دستور عبدالملك بن مروان (از خلفاى اموى) مسموم گردیده و در ۳۵ سالگى به شهادت رسید و در قبرستان بقیع مدفون شد.

┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

تاریخ، حسن مُثنّی و فرزندانش را چگونه معرفی میکند؟

با مـرورى اجمـالى به كتـاب‏هاى تاریـخى، مشخـص مى‏ شود كـه نسل امـام حسن مجتبى‏ علیه السلام توسط دو فرزندش زید و حسن مثنّى تداوم یافته است و همه «سادات حسنى» به این دو بزرگوار نسب مى‏ رسانند. اما اكثر رهبران طاغوت ستیز در دوران خلفاى عباسى از فرزندان و نوادگان حسن مثنّى مى‏ باشند.
شیخ مفید نیز در این مورد چنین مى‏نویسد: «حسن مثنّى شخصیّتى جلیل القدر، سرآمد خوبان روزگار، اهل فضل و تقوا و پارسایى و متولّى صدقات و امور خیریّه جدّش امیرمؤمنان على‏ علیه السلام در عصر خود بود.»
سید بن طاووس، از نوادگان حسن مُثنّى است.
در منابع زیدیه از حسن مُثنـّی به عنوان یکی از ائمه زیدیه یاد می‌شود، اما به گفته شیخ مفید، حسن مُثنّی هرگز ادعای امامت نکرده و کسی نیز به نام او چنین ادعایی ننموده‌ است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد