سلسله مباحث معرفتی اصحاب عاشورا (بُرَیر بن خُضَیر)

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 590 خواندن

بسم رب الحسین

بُرَیر بن خُضَیر هَمْدانی از حماسه سازان كربلا و ياران باوفاى امام حسين عليه السلام و از خاندان بنى مشْرق از قبيله هَمْدانِ یمن و ساكن كوفه بوده و در روزگار امامت امام على عليه السلام از اصحاب آن حضرت به شمار مى‌رفت.
- از او با لقب سیّدالقّراء و سرآمد قاریان مردم روزگار خویش یاد کرده‌اند و در مسجد جامع كوفه به تدريس و تعليم قرآن اشتغال داشت.

ویژگیهای اخلاقی بریر:
ُبَرير مردى زاهد، عابد و از بندگان صالح خدا بود.
شمارى از رجال نويسان كتاب «القضايا والاحكام» را به وى نسبت داده اند.
او از كوفه راهى مكه شد و در آن جا به كاروان حسينى پيوست.

پس از آن كه حر و يارانش ازحركت امام حسين عليه السلام به سوى كوفه جلوگيرى كردند، برير خطاب به آن حضرت گفت:
«به خدا قسم اى فرزند رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم)، پروردگار به بركت وجود شما بر ما منت نهاد تا براى يارى شما كشته شويم و پيكر ما قطعه قطعه گردد، تا در قيامت از شفاعت جدت برخوردار شويم، گروهى كه حق فرزند پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) را تباه گرداند روى رستگارى را نخواهد ديد. واى بر آن‌ها! هنگام رستاخيز خداى را چگونه ديدار مى كنند؟ آنان در آتش جهنم فرياد هلاكت و مرگ سر مى دهند!».

تلاش برای هدایت سپاه عمر سعد:

از آنجا كه بُرَیر براى كوفيان آشنا و شناخته شده بود و اميد مى‌رفت سخنان او موجب هدايت و بيدارى آنان شود، امام حسین(علیه‌السلام) از او خواست تا به سمت سپاه عمرسعد برود و آنان را نصیحت نماید.
بُرَیر نیز به سمت آنها رفت و گفت: «ای مردم از خدا بترسید! فرزندان، ذریه و حریم محمد(صلی الله علیه و آله) در مقابل شما قرار دارند! با آنان چه می‌کنید؟!
گروهی از سپاهیان گفتند: می‌خواهیم آنها را نزد عبیدالله ببریم تا درباره‌ی‌ آنان تصمیم بگیرد!
بُرَیر گفت:آیا نامه‌ها و پیمان‌های خود را فراموش کرده‌اید؟! وای بر شما! شما اهل‌بیت پیامبرتان را دعوت کردید تا جان خود را در راه او فدا کنید، اینک آنان را به عبیدالله بن زیاد تسلیم می‌کنید، و آبی که یهود، نصاری و مجوس از آن می‌نوشند و کلاغ‌ها و خوک‌ها در آن رفت و آمد می‌کنند را از آنان دریغ می‌‌ورزید؟!...

گفتگو با عمر بن سعد:

بریر بن خضیر از امام حسین علیه‌السلام خواست تا برود و عمرسعد را نصیحت کند.
او داخل خیمه‌ عمر شد؛ اما سلام نکرد. ابن سعد خشمگین شد و گفت: مگر من مسلمان نیستم و خدا و رسولش را نمی‌شناسم که بر من سلام نکردی؟
بُرَیر گفت: اگر تو مسلمان بودی و به خدا و رسولش ایمان داشتی، با فرزندان و اهل‌ بیت او به نبرد برنمی‌خاستی و آب را بر ایشان نمی‌بستی! تو ادعای مسلمانی داری و با محمّد مصطفی(ص) دشمنی می‌کنی! چگونه بگویم تو مسلمانی!...
عمر سعد ابتدا ساکت شد و بعد از مدتی گفت:
راست می‌گویی ای بُرَیر! هر کسی با حسین بن علی(علیه‌السلام) و فرزندان او جنگ کند، جایش در آتش دوزخ‌ خواهد بود؛ اما نمی‌توانم از فرمانروایی شهر بزرگ و آباد «ری» چشم‌پوشی‌ کنم...

┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

درسی كه می‌توان گرفت:

امام و ياران آن حضرت، تا آخرین لحظات نیز به فکر هدایت و خیرخواهی دشمنان شان بودند.

بُرَیر مزد رسالت پیامبر اسلام كه محبت و مودت به اهل‌بيت رسول الله بود را ادا كرد؛

او به توصیه مؤکد حضرت رسول مبنی بر تمسک به قرآن و اهل بیت علیهم السلام در حدیث ثقلین عمل نمود.
 و با سخنانش دشمن را متوجه عهد و وفاي پيشين خود كرد..

از درس های مهمّ و ماندگار نهضت عاشورا می توان به لزوم احیای امر به معروف و نهی از منکر، بردباری، وفاداری، پایبندی به آموزه های دینی و ... اشاره کرد،
و از یاران آن حضرت درس ظلم ستیزی، ایثار، مقاومت، عدم سکوت و تسلیم در برابر زورمندان و ستمگران را می توان آموخت...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد