سیکل قاعدگی

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1180 خواندن

 

 

«وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّىَ يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ»

«از تو درباره عادت ماهانه [زنان] مى‏پرسند بگو آن رنجى است پس هنگام عادت ماهانه از [آميزش با] زنان كناره گيرى كنيد و به آنان نزديك نشويد تا پاك شوند پس چون پاك شدند از همان جا كه خدا به شما فرمان داده است با آنان آميزش كنيد خداوند توبه ‏كاران و پاكيزگان را دوست مى‏دارد.»

 

 

سیکل قاعدگی چیست؟

 

خونریزی قاعدگی قسمتی از یک سیکل قاعدگی می باشد. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی، 28 روز است؛ اما بین 21 تا 35 روز متفاوت است. اعضایی که در یک سیکل قاعدگی دخالت دارند، شامل: مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدان ها، لوله های رحمی و مهبلی هستند.

مغز فرماندهی تمامی کارهای بدن را بر عهده دارد؛ تخمک گذاری، آزاد شدن سلول جنسی ماده نیز، تحت فرمان مغز است.

 

پشت ساقه مغز، غده ای به نام «هیپوتالاموس» قرار دارد که کلیه کارهای حسی و تحریکات بدنی را فرماندهی می کند. هیپوتالاموس هورمونهای زیادی ترشح می کند که یکی از آنها Gn  RH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین) است. این هورمون، در زمانی نزدیک به زمان تخمک گذاری (تقریبا هر 60 دقیقه یکبار) ترشح می شود و هورمون LH و FSH آزاد می کند.

 

LH (لوتئین هورمون) و FSH (فولیکول استیمولیتو هورمون) از «غده هیپوفیز» ترشح می شوند. LH  و FSH روی تخمدان تأثیر گذاشته و چرخه تخمدان یعنی سیکل قاعدگی را کنترل می کنند.

 

تنظیم کننده:  سیده نادره سیفی (کارشناس مامائی)

 

منبع:

بیماری های زنان، ویلسون، ترجمه دکتر داریوش کاظمی. 

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد