خاصیت ضد آفتاب

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1180 خواندن

 

 

خاصیت ضد آفتاب

 

وجود آفتاب، برای ادامه زندگی ما ضروری است. در عمل فتوسنتز گیاهان، گرمای لازم برای زندگی ما را تامین می کند. نوری که سبب دیدن اجسام می شود و یا حالات روحی و احساس سلامتی ما هم تحت تاثیر نور مرئی آفتاب است. محرومیت از آفتاب سبب اختلالات عاطفی – فصلی می شود.
قرار گرفتن طولانی مدت زیر اشعه ماوراء بنفش آفتاب، عامل اصلی سبب ضایعات پوستی به خصوص پیری زودرس پوست، سرطان پوست، زبر و ناهمواری و چرمی شکل شدن قوام پوست، لکه های قهوه ای و قرمز رنگ شبیه کک و مک و شل شدن پوست می شود.
بیشترین شدت آسیب دیدگی در وسط روز از ساعت 10 صبح الی 2 بعد از ظهر می باشد. لذا افرادی که مجبورند دراین ساعات کار کنند، از ضد آفتاب، چتر، لباس های محافظ مانند دستکش، کلاه های لبه دار و لباس های آستین بلند استفاده می کنند.

 

 

 آیا پوست روشن و سفید دارید؟


افرادی که پوست روشن دارند به ویژه افرادی که کک و مک و موی قرمز هستند به دلیل نداشتن ژنتیکی و نسبی ملامین در پوست، خیلی راحت تر آفتاب سوخته می شوند، در واقع آنها هیچ وقت برنزه نمی شوند در حالی که افراد با پوست تیره تر به طور معمول راحت تر برنزه می شوند.

 


در اصل سه نوع ضد آفتاب وجود دارد:


1- ضد آفتاب های شیمیایی: حاوی مواد شیمیایی آلی هستند و اشعه آفتاب را جذب می کنند و از آسیب دیدگی پوست جلوگیری می کنند.

2- ضد آفتاب های فیزیکی: در بر دارنده پودری لطیف و غیر فعال هستند که به طور معمول اشعه آفتاب را منعکس می کنند و مانع از رسیدن آن به پوست می شوند.

3- ضد آفتاب های ترکیبی: ترکیب شده از ضد آفتاب های شیمیایی و فیزیکی هستند و لذا قدرت بیشتری دارند و از لحاظ ظاهری قابل قبول تر هستند.


تمیز کردن پوست با بخور دادن


بخور دادن، یکی از شیوه های بسیار موثر برای پاک سازی عمقی پوست است، حداقل هفته ای یکبار صورت خود را بخور دهید چون این عمل سبب از بین رفتن آلودگی به جا مانده می شود.
شستن صورت با انواع شوینده ها فقط سطح پوست پاک و تمیزمی شود اما، آلودگی ها و مواد آرایشی در منافذ پوست باقی می ماند و بخور دادن سبب پاک شدن این آلودگی ها می شود.

 

 

چگونه بخور بدهیم؟

 

در ظرف فلزی آب را جوش بیاورید. با توجه به نوع پوست، اگر پوستتان چرب است عصاره  نعنا، لیمو با آویشن اضافه کنید. اگر پوستی معمولی دارید عصاره رزماری یا اسطوخودوس اضافه کنید و چنانچه پوست تان خشک است عصاره بابونه اضافه کنید، سپس صورتتان را روی بخار به مدت 15 دقیقه قرار دهید، بعد با لیفی نرم صورت را ماساژ دهید.
سفارش می کنیم بعد از بخور دادن، حوله ای را با آب خنک بشویید و روی صورت خود قرار دهید تا منافذ باز شده در اثر گرما بسته شوند.

 

 

درمان جوشهای سر سیاه

 

جوش های سر سفید روی پوست، بعد از مدتی که در معرض اکسیژن هوا قرارمی گیرند واکنش شیمیایی ایجاد می کنند و محتویات چربی داخل آن تیره رنگ می شود و به جوش های سر سیاه تبدیل می شود. جوش های سر سیاه به مرور زمان اگر درمان نشوند سخت و سفت ترمی شود و درمانش سخت تر و مشکل تر است. تا جایی که امکان دارد در فشار دادن پوست برای در آوردن جوش های سر سیاه خودداری کنید، چون پوست به این صورت آسیب می بیند. افرادی که دارای پوستی چرب هستند بیشتر مبتلا به جوش های سر سیاه می شوند ازاین رو لازم است روزی چند بار پوست خود را شست وشو دهند. برای درمان و رفع جوش های سر سیاه می توان خمیری تهیه کرد از برگ شنبلیله تازه مخلوط با آب که هر شب روی پوست بمالید و صبح آن را بشوئید.
برای نرم کردن جوش های سر سیاه، پنبه ای آغشته به آب گرم و نمک یددار به آن بمالید. چای سبز نیز مفید است. خمیری از پوست انار برشته و آسیاب شده است را با آب تازه لیموترش مخلوط می کنند و آن را روی جوش های سرسفید و سر سیاه، آکنه و حفره های پوستی بمالید.
آب لیموترش تازه، دارویی موثر برای درمان جوش های سرسیاه است.

 

 

کرم اووکادو و بابا آدم


مواد لازم:

ریشه گیاه بابا آدم: 20 گرم

آب مقطر: 80میلی لیتر

روغن آووکادو: 30میلی لیتر

موم سفید خالص: 80 گرم

طرز تهیه: به مدت 3ساعت ریشه باباآدم را در آب مقطر خیس کنید. سپس آن را به همراه آب مقطر در ظرفی لعابی بریزید و به مدت 5 دقیقه روی حرارتی ملایم قرار دهید و با قاشق چوبی هم بزنید. پس از سرد شدن آن را از صافی عبور دهید و باقیمانده ریشه را خوب فشار دهید تا عصاره آن خارج شود. حالاین محلول را با روغن آووکادو مخلوط کنید. موم را بر شعله ملایم و در ظرفی لعابی قرار دهید و در حین هم زدن ذوب کنید، سپس آن را به مخلوط قبلی بیفزایید و آنقدر هم بزنید تا سرد شود. این کرم از دو طریق پوست خشک را بهبود می بخشد، یکی از طریق مواد صمغ گونه و روغن های اتری موجود در گیاه بابا آدم و دیگری از طریق روغن آووکادو که حاوی ویتامین های A,B,C است.
این کرم لایه ای محافظ بر روی پوست ایجاد می کند که از صدمه دیدن و خشک شدن آن جلوگیری می کند، آن را به حالت طبیعی خود بازمی گرداند.

 

منابع:

1- آرایش سبز، ناهید آتشین.

2- راز زیبایی، کبری عاشقی.

3- اسرار زیبایی و جوانی، بهناز زارع.

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد