شرح اصطلاح موجبات ارث

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 36 خواندن

نسب  
نسب آن است كه شخصى يا به واسطه ولادت به ديگرى متّصل شود مانند پدر و فرزند چه آنكه فرزند در جانب صعود و علوّ به پدر منتهى شده و یا بر عكس پدر در طرف نزول و سفل به فرزند خاتمه مى‌يابد و يا هردو به شخص سوّمى منتهى مى‌گردند مشروط به اينكه عرفا نام نسب بطرز مشروع صادق باشد مانند دو پسر عمو كه هردو به شخص سوّم غير از پدرانشان يعنى جدّ منتهى مى‌شوند.

نسب به سه طبقه تقسيم مى‌شود:
1. طبقه اوّل و افراد آن عبارتند از: پدر و مادر و فرزندان و اولاد ايشان هرچه پائين بروند.
2. طبقه دوّم و افراد آن عبارتند از: برادران و خواهران و اجداد و اولاد برادران و خواهران.
3. طبقه سوّم و افراد آن عبارتند از: عموها و عمه‌ها و اولاد ايشان و دائى‌ها و خاله‌ها و فرزندانشان.

                      ┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

سبب
سبب عبارت است از اتّصال دو نفر با هم يا بواسطه زوجيّت همچون زن و شوهر و يا از طريق ولايت همچون ولائى كه بين مولى و بنده مى‌باشد.

1. زوجيّت

زوجيّت در صورتى سبب ارث بوده كه دائمى باشد.
2. ولاء  
ولاء عتق: اگر شخصى فوت كرد و وارث نسبى نداشت يعنى از طبقات سه گانه هيچ كس موجود نبود و همچنين از ميّت همسرى نيز باقى نمانده باشد در صورتى كه قبلا مملوك بوده و مولايش وى را آزاد نموده باشد ثروت او به مولاى سابقش به عنوان ارث داده مى‌شود.
ولاء امامت: شخصى كه فوت كرده و هيچ وارث نسبى و سببى ندارد ثروتش به ارث به امام مى‌رسد.
ولاء ضمان جريره: ضامن جریره شخصی است که به شرط ارث بردن از شخصی به عهده‌اش بگیرد که در وقت لزوم کمک به او دهد و دشمنش را دفع نماید، و دیه‌ای که بر ذمه‌اش واجب شده ادا نماید و به عبارتِ ساده‌تر اگر دو نفر با هم عقدی بخوانند به این شرط که هر یک جنایت و جرم دیگری را متحمل شود مشروط به اینکه هیچ یک وارثِ نسبی و سببی نداشته باشند هر یک ضامن جریره دیگری محسوب می‌شوند و در صورتِ فوتِ یکی، دیگری وارثِ او محسوب می‌شود.


                      ┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر تخصصی طرح مشکات(تفسیر سوره نساء بر مبنای تفاسیر المیزان، تسنیم و مجمع البیان به همراه شرح دقیق و گسترده اصطلاحات)

 موسسه نورالیقین
 مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد