شرح اصطلاح إقاله

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 31 خواندن

علامه جوادی آملی در تفسیرتسنیم، جلد ۱۷،صفحه ۲۶۶ می‌فرماید:  
«عقد نكاحْ لازم است و اين لزوم از سنخ حكم است نه حق، ازاين رو قابل إقاله نيست و نيز نمی‌توان آن را با شرط خيار متزلزل كرد؛ بر خلاف لزوم عقد بيع كه از سنخ حق است، لذا هم با تَقايُل طرفين منحلّ می‌شود و هم می‌توان با شرط خيار آن را منحلّ كرد. البته شرط خيار غير از خيار تخلّف شرط است.»

«إقاله» در لغت به معنای مسامحه و نادیده انگاشتن امری می‌باشد.
«إقاله» در اصطلاح به معنی فسخ عقد از طرف معامله کنندگان بعد از پشیمانی یکی از دو طرف معامله و درخواست فسخ از جانب او و قبول این درخواست از طرف دیگر می‌باشد. به این کار، تقایل نیز گفته می شود.

                 ‌‌   ┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

تفاوت فسخ و إقاله

1. حق فسخ يك‌سويه است و تنها دارنده آن مى‌تواند آن را به كار بندد؛ هرچند طرف ديگر ناراضى باشد. اما در اقاله دو طرف عقد براى فسخ معامله باید با يكديگر توافق كنند و به آن رضايت دهند.  
2. إقاله با نبود هيچ خيار و حق فسخى به كار بسته مى‌شود و در واقع مستقيل (خواهان إقاله) نباید حق خيار داشته باشد.زيرا اگر وى خيارى داشت، ديگر به إقاله معامله نيازمند نبود و خيار خود را به كار مى‌گرفت.
3. همچنین برخلاف حق فسخ و خيارات كه نيازمند سبب قانونى (شرعى) يا قراردادى است، إقاله به سبب ويژه‌اى نياز ندارد و هرگاه دو طرف، بر نقض و ازاله (از بین رفتن) معامله رضايت دهند، معامله و قرارداد نيز از بين مى‌رود و پايان مى‌پذيرد.
4. فسخ از ایقاعات به شمار می‌آید اما إقاله از عقوداست.
5. إقاله عقدی است همراه با توافق و رضایت به همراه اراده طرفین و موضوع آن از بین رفتن عقد نخست است؛ در حالی که فسخ به علت قانونی است و شاید رضایت طرف دیگر حائز اهمیت نباشد.
6. إقاله را می‌توان با توافق طی سند عادی یا رسمی اجرا کرد اما در فسخ حکم دادگاه منبعث از جواز قانونی اصل صحت آن است.
7. إقاله با انعقاد عقد دوم صورت می‌گیرد اما فسخ عقد دوم ندارد.

                      ┄┄┄┅••✻••┅┄┄┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر تخصصی طرح مشکات(تفسیر سوره نساء بر مبنای تفاسیر المیزان، تسنیم و مجمع البیان به همراه شرح دقیق و گسترده اصطلاحات)

 موسسه نورالیقین
 مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد