تفسیر آموزشی سوره انفال

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 35 خواندن

با توجه به آیات ۲ و ۳ سوره مبارکه انفال،مؤمنان حقیقی چه صفاتی دارند؟

اَلَّذینَ أِذَا ذُکِرَ اللّهُ وَجِلَت قُلُوبُهُم

هر وقت نام خدا برده می شود،قلبهایشان را خشیت می گیرد.این خوف از نوع ترس از گرفتاری نیست، این خوف عشق و محبت است که مبادا محبوب حقیقی را ناخرسند کرده باشد.

گویا مصداقی از این آیه هستند که می فرماید: "والذین آمنوا اشد حباً للّه"
آنها که ایمان دارند،خدارا بیش از هر چیزی دوست دارند.یعنی همه محبوب ها در قیاس باخدا محبوبِ طفیلی وفرعی هستند.

وَأِذَا تُلِیَت عَلَیهِم آیاتُهُ زَادَتهُم أِیمانا

یعنی اینطور نیست که نسبت به قرآن فقط شنونده حرفه ای باشند؛بلکه رشد ونمو أنها با قرآن پیش می رود وبصیرت وبینش ایمانی وعقلی پیدا می کنند واین خیلی مهم است.

وِعَلی رَبِّهِم یَتَوَکَّلُونَ

سومین صفت شان تکیه بر خدا زدن است.آنها آب را از سر چشمه می گیرند وبه خاطر رسیدن به اهداف مادی خود، به گناه متوسل نمی شوند؛زیرا کسی که به خدا توکل کرد، از حوزه احکام اوبیرون نمی رود.

توکل قرآنی ؛به این معناست که از علل واسباب مادی برای اهداف خود استفاده می کنند،اما مسبب الاسباب و مدبر حقیقی را خدا می دانند.

توکل انحرافی ؛آن است که برای رسیدن به اهداف زندگی،توسل به اسباب و علل مادی را خلاف توکل می داند ومی خواهد بدون استفاده از دارو و رهنمودهای پزشک معالجه شود،یا بدون کارو تلاش برای مقصودخود،حوائجش اعجازگونه تحقق یابد؛ این گونه توکل از منظر دین اسلام نکوهیده است.

الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاه

آنها نماز را در رأس برنامه های خود قرار داده اند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که ،اقامه صلاه کاری فوق خواندن نمازاست و منظور ایجاد محیط برای اقامه نماز است.

وَ مِمّا رَزَقناهُم یُنفِقُون

مراد از "ممّا رزقناهم"هر نعمتی است که خدا به آنها داده است نه اینکه فقط منظور اموالشان مورد نظر باشد.لذا ممکن است کسی هنر فیلم سازی ونقاشی وشعر و ..... داشته باشد واز آن برای روشنگری مردم واسلام انفاق نماید.

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان(تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان،نمونه،نور،ونسیم حیات)

مؤسسه نورالیقین
مر کز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد