تفسیر سوره حضرت یونس علیه السلام آیه 64و65

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 34 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیمَ

تفسیر ترتیبی سوره یونس علیه السلام

استاد حسینی آل مرتضی

موضوع:  بشارت به اولیاء الهی


«لَهُمْ الْبُشْرَى فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ لَا تَبْدِيلَ لِكَلِمَاتِ اللَّهِ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ؛ در زندگى دنیا و در آخرت، شاد (و مسرور)ند; وعده هاى الهى تخلّف ناپذیر است! و این است آن رستگارى بزرگ.» (64)
«وَلَا يَحْزُنْكَ قَوْلُهُمْ إِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ؛ سخن آنها تو را غمگین نسازد! تمام عزّت (و قدرت) از آنِ خداست; و او شنوا و داناست».(65)

سوال: از دیدگاه مفسران، بشارتی که به اولیاء الله ارزانی می شود چگونه تبیین شده است؟ (تفسیرنمونه صص 416و413)
درباره بشارتى كه خداوند در آيات فوق به دوستانش در دنيا و آخرت ارزانى داشته است در ميان مفسران گفتگو است:
بعضى آن را مخصوص به بشارتى دانسته اند كه فرشتگان در آستانه مرگ و انتقال از اين جهان به مؤمنان مى‌‎دهند و مى‌گويند: «وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ ».(1)
بعضى ديگر آن را اشاره به وعده هاى پيروزى پروردگار، غلبه بر دشمنان و حكومت در روى زمين مى‌دانند مادام كه مؤمنند و صالحند.
در بعضى از روايات اين بشارت به رویای صادقه‌ای كه مؤمنان مى‌بينند، تفسير شده است؛ ولى همان‌گونه كه گفتيم، با توجه به مطلق بودن(2) اين كلمه و الف و لام جنس در«الْبُشْرَى» مفهوم وسيعى در آن نهفته شده است که هرگونه بشارت و شادى پيروزى و موفقيت را شامل مى شود و همه آنچه در بالا ذكر شد در آن درج است و در واقع هر كدام، اشاره به گوشه اى از اين بشارت وسيع الهى مي‌باشد.
بشارت به قیام مصلح جهانی: این بشارت از برکات الهی‌ست که مؤمنان حق مدار بی‌صبرانه آن را می‌طلبند و بشارت قیام آن حضرت مصداق بارز «لَهُمْ الْبُشْرَى فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ» است.(3)
در كتاب «كمال الدين» از ابوبصير از امام صادق علیه السلام، نقل شده كه فرمود: «طُوبى لِشِيعَةِ قائمِنا المُنتَظِرِينَ لِظُهورِهِ في غَيبَتِهِ، و المُطيعينَ لَهُ في ظُهورِهِ ، اُولئكَ أولِياءُ اللّهِ الّذينَ لا خَوفٌ علَيهِم و لا هُم يَحزَنونَ ؛ خوشا به حال پيروان امام قائم كه در غيبتش (با خودسازى) انتظار ظهورش را مى كشند و به هنگام ظهورش مطيع فرمان اويند، آنها اولياى خدا هستند همان‌ها كه نه ترسى و نه غمى دارند.
بشارت در لحظه مرگ: در روایتی از امام باقر علیه السلام ابو حمزه ثمالی فرمود : لحظه مرگ، حضرت محمد صلی الله علیه و اله و امام علی‌علیه‌السلام نزد مومن حاضر شده و می‌فرمایند: به سوی ما بیا که آینده تو بهترازگذشته است و روح تو به روح خداوند ملحق می‌شود.(4)

---------------------------------------------

1.  فصلت، آیه 30.

2.مفهوم مُطْلَق و مُقَّیَد.

مطلق در لغت به معنای رها و شایع، و مقیّد در لغت به معنای گرفتار است. در علم اصول، کلمة مطلق و مقید، با توجه به همین معنای لغوی به کار گرفته شده؛ لفظی که متصف می‌شود به «مطلق»، یعنی لفظی که در آن قیدی ذکرنشده، و لفظ «مقید» یعنی لفظی که برای آن، قید ذکرشده است.

مشهورترین مثالی که برای مطلق ذکر می کنند آیه «أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ» است. کلمه «بیع» در این جمله مطلق است و حکم حلیت شامل همه انواع بیع ها اعم از سلف و سلم و نقد ونسیه و ... در همه زمان ها می شود.

یا «أَعْتِقْ رَقَبَةً» که کلمه «رقبة» مطلق است؛ زیرا دلالت می کند بر وجوب آزاد کردن فردی که احتمال دارد، مؤمن باشد یا کافر، سفید باشد یا سیاه، صغیر باشد یا کبیر و همه این افراد تحت کلی «بنده» مندرج می‌باشد.

پس مطلق و مقید، دو تا عنوان است برای الفاظ؛ الفاظی را متصف می‌کنیم به «مطلق»، و الفاظی را متصف می‌کنیم به «مقید». اگر لفظی بدون قید ذکربشود، مطلق است، و اگر با قید ذکربشود، مقید است.

 3.تفسیر تسنیم،ج37، صص 128.

4 .تفسیرنمونه، صص 416،413.

 

موسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد