تفسیر آموزشی سوره انفال

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 37 خواندن

إنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ۚ فَسَيُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ ۗ وَالَّذِينَ كَفَرُوٓا إِلَىٰ جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ

مسلماً كسانی كه كافرند، اموالشان را هزینه می‌كنند تا مردم را از راه خدا بازدارند، و به زودی همه اموالشان را [برای جلوگیری از گسترش اسلام‌] هزینه می‌كنند؛ سپس [این عمل‌] برای آنان مایه حسرت و ندامت می‌شود [زیرا خواهند دید كه ثروتشان را از دست داده‌اند و اسلام هم گسترش یافته‌] و آن گاه مغلوب می‌شوند، و آنان كه كافرند به سوی دوزخ محشور خواهند شد. (۳۶/انفال)

سوال: انفاقهای کفار برای مبارزه باحق چه نتایج و آثاری را برایشان بدنبال داشت؟

در تفسیر على بن ابراهیم و بسیارى دیگر از تفاسیر چنین آمده است که آیه فوق در مورد جنگ بدر و کمکهاى مالی مردم مکه نازل شده است، زیرا هنگامى که مشرکان مکه به وسیله قاصد ابوسفیان از جریان آگاه شدند اموال فراوانی جمع و جور کردند تا به جنگجویان خود کمک کنند، اما سران شکست خورده وکشته شدند و به سوى آتش دوزخ شتافتند. وآنچه را در این راه مصرف کرده بودند مایه حسرت و اندوهشان شد.

مفهوم آیه یک مفهوم جامع است که تمام کمکهای مالی دشمنان حق و عدالت را برای پیشرفت مقاصد شومشان در همه زمانها در بر می‌گیرد.

بنابراین انفاقهای کفار آثار ذیل را به دنبال دارد :
1. مایه حسرت و اندوهشان خواهد بود (فَسَیُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَة)

2. مغلوب طرفداران حق مى شوند.(ثُمَ ُیُغْلَبوُن)

3. نه تنها در زندگى این جهان گرفتار حسرت و شکست مى شوند بلکه در سراى دیگر این کافران دسته جمعى به سوى دوزخ مى روند.(إِلَى جَهَنَّمَ یُحْشَرُون)

نکته دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است اینکه؛ آيه شريفه برهانى است بر صحت نبوت حضرت ختمى مرتبت صلّى اللّه عليه و آله و سلّم و اعجاز قرآن تا انقراض عالم؛ زيرا اخبار به غيب، و مخبر مطابق خبر آمده و به نوعی به پیشگویی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله اشاره دارد و ان اینكه از صدر اسلام تا عصر حاضر، معاندين خدا و پيغمبر براى صدّ مردم از آيات الهيه و اعراض از فرمايشات نبويه و دعوت آنها به مذاهب باطله و عادات رذيله، اموال كثيرى خرج می کنند
خصوصاً در عصر حاضر كه هر مذهب مجعوله حاميان بيشمار پيدا كرده و اموال بسيار در ترويج آن خرج می شود، از تأسيس مجالس و مدارس و نشر كتب وغیره.

           ┄┅═✼═┅┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان(تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان،نمونه،نور،ونسیم حیات)

مؤسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد