تفسیر سوره ابراهیم علیه السلام آیه 52

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 75 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیمَ

تفسیر ترتیبی سوره یونس علیه السلام

  استاد حسینی آل مرتضی

موضوع:تأخیر در عذاب

هَذَا بَلَاغٌ لِلنَّاسِ وَلِيُنْذَرُوا بِهِ وَلِيَعْلَمُوا أَنَّمَا هُوَ إِلَهٌ وَاحِدٌ وَلِيَذَّكَّرَ أُولُو الْأَلْبَابِ﴿٥٢﴾
اين (قرآن،) پيام (و ابلاغي) براي (عموم) مردم است تا همه به وسيله آن انذار شوند، و بدانند او خدا يکتاست و تا صاحبان مغز (و انديشه) پند گيرند! (52)

سوال: آغاز و ختم سوره ابراهیم علیه السلام با بیان معارف بلند توحیدی بیانگر چه واقعیتی است؟
سوره ابراهيم علیه السلام با بيان نقش حساس قرآن در خارج ساختن از ظلمات جهل و شرك به نور علم و توحيد، آغاز شد و با بيان نقش قرآن در انذار همه توده‌ها و تعليم توحيد و تذكر اولواالالباب پايان مى‌گيرد.
اين«آغاز» و «پايان» بيانگر اين واقعيت است كه همه آنچه را مى‌خواهيم در همين قرآن است، و به گفته اميرمؤ منان على علیه السلام : فِيهِ رَبِيعُ الْقَلْبِ وَ يَنَابِيعُ الْعِلْمِ؛ بهار دل‌ها و سرچشمه علوم و دانش‌ها همه در قرآن است و همچنين «درمان همه بيماري‌هاى فكرى و اخلاقى و اجتماعى و سياسى را بايد در آن جست» (فَاستَشفُوهُ مِن أدوَائِكُم). در حالی‌که بسيارى از مسلمانان امروز به قرآن به عنوان يك كتاب مقدس كه تنها براى خواندن و ثواب بردن نازل شده، مي‌نگرند.
آيات فوق به ما آموخت، تأكيد بر توحيد به عنوان آخرين سخن و تذكر به اولواالالباب به عنوان آخرين يادآورى است. توحيد ريشه‌دارترين و عميق‌ترين اصل اسلامى است و تمام خطوط تعليم و تربيت اسلامى به آن منتهى مى‌شود، يعنى از هر جا شروع كنيم بايد از توحيد شروع كنيم و هر جا برسيم بايد به توحيد ختم كنيم كه تار و پود اسلام را توحيد تشكيل مى دهد. نه تنها توحيد در «معبود» و «اله» كه توحيد در هدف و توحيد در صفوف مبارزه و توحيد در برنامه‌ها، همگى پايه‌هاى اصلى را مشخص مى‌كند و اتفاقاً گرفتارى بزرگ ما مسلمانان، امروز نيز در همين است كه توحيد را عملاً از اسلام حذف كرديم  .

┄┅═✼::::::✼═┅┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان (تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان، نمونه، نور، ونسیم حیات)

-----------------------------------

[1] . تفسیر نمونه، ج10، صص446 الی 448.

مؤسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد