تفسیر سوره ابراهیم علیه السلام آیات 49تا51

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 110 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیمَ

تفسیر ترتیبی سوره یونس علیه السلام

  استاد حسینی آل مرتضی

موضوع: کیفیت تعذیب مجرمان

وَتَرَى الْمُجْرِمِینَ یَوْمَئِذٍ مُقَرَّنِینَ فِی الأصْفَادِ ﴿٤٩﴾ سَرَابِیلُهُمْ مِنْ قَطِرَانٍ وَتَغْشَى وُجُوهَهُمُ النَّارُ﴿٥٠﴾ لِیَجْزِیَ اللَّهُ کُلَّ نَفْسٍ مَا کَسَبَتْ إِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ ﴿٥١﴾
و در آن روز، مجرمان را با هم در غل و زنجير مي‏بيني! (که دستها و گردنهايشان را به هم بسته است!) (49) لباسهايشان از قطران [ماده چسبنده بد بوي قابل اشتعال‏] است و صورتهايشان را آتش مي‏پوشاند ... (50) تا خداوند هر کس را، هر آنچه انجام داده، جزا دهد! به يقين، خداوند سريع الحساب است! (51)

سوال:در دایره آیات 49-51 تعذیب مجرمان در قیامت با چه کیفیتی بیان شده است؟
این آیات بیانگر کیفیت تعذیب مجرمان و گونه‌هایی از عذاب‌های آنان است:
الف) مُقَرَّنِینَ(1) فِی الأصْفَادِ: با غل‌های جامع و زنجیرهای آتشین، دستشان را به گردن یا به پاهای‌شان می‌بندند، چون در دنیا افکار آلوده و بسته داشتند و دیگران را در تنگنا قرار می‌دادند، پس همواره در تنگی و فشارند. همچنین مجرمان را به یکدیگر می‌بندند و به سوی دوزخ می‌برند.
اين غل و زنجير، تجسمى است از پيوند عملى و فكرى اين گنهكاران در اين جهان كه دست به دست هم مى‌دادند و در طريق ظلم و فساد با يكديگر پيوند و همكارى داشتند و اين ارتباط در آنجا به صورت زنجيرهائى مجسم مى‌شود كه آنان را به يكديگر مرتبط مى‌سازد.
ب) سَرَابِیلُهُمْ مِنْ قَطِرَانٍ: بر اندامشان لباس‌های قیرگون و آتشین می‌پوشانند، از این رو وقتی به آتش نزدیک می‌شوند، گُر می‌گیرند، اما از این ماده سیاه رنگ و بدبو به چهره‌شان نمی‌زنند، زیرا باید شناخته شوند تا به عذاب خواری نیز گرفتار شوند.(2)
مجرمان با تلبس به لباس گناه در اين جهان هم خويشتن را در پيشگاه خدا روسياه مى‌كنند و تعفن گناه آنها، جامعه را آلوده مى‌سازد و هم اعمال آنها باعث شعله‌ور شدن آتش فساد است در خودشان و در جامعه‌هایى كه در آن زندگى مى‌كنند و اين قَطِران كه در جهان ديگر لباس آنها را تشكيل مى‌دهد گوئى تجسمى است از اعمال آنان در اين جهان .(3)
ج) وَتَغْشَى وُجُوهَهُمُ النَّارُ: چهره‌هایشان را با آتش می‌پوشانند؛ صورت‌هایی که هر یک از اجزا و اعضای آنها (چشم و گوش و زبان) گناهانی داشته‌اند. چون عذاب صورت مهم‌تر است آن را جداگانه بیان کرد.
 کیفر و عذاب‌های یاد شده پیامد و بازتاب اعمال خود تبهکاران و همان جزای کلامی محض و انتقام تکمیلی است که تبهکاران در قیامت به آن گرفتار می‌شوند. این آیات، عینیت عمل با کیفر و جزا را بیان می‌کند.(4)

┄┅═✼::::::✼═┅┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان (تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان، نمونه، نور، ونسیم حیات)

-----------------------------------

[1] . «مقرنین» از ماده قرن و اقتران است و به معنی کسانی است که بسیار به یکدیگر نزدیک شده اند.

[2] . تفسیر تسنیم، ج 44، ص290.

 

[3]. تفسیر نمونه، ج10، ص241.

[4] . تفسیر تسنیم، ج 44، 0ص291.

مؤسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

 

[1] . «مقرنین» از ماده قرن و اقتران است و به معنی کسانی است که بسیار به یکدیگر نزدیک شده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد