تفسیر سوره ابراهیم علیه السلام آیات 47و48

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 77 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیمَ

تفسیر ترتیبی سوره یونس علیه السلام

  استاد حسینی آل مرتضی

موضوع: تأخیر در عذاب

فَلا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ ذُو انْتِقَامٍ ﴿٤٧﴾ یَوْمَ تُبَدَّلُ الأرْضُ غَیْرَ الأرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ وَبَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ ﴿٤٨﴾
پس گمان مبر که خدا وعده‏اي را که به پيامبرانش داده، تخلّف کند! چرا که خداوند قادر و انتقام گيرنده است. (47) در آن روز که اين زمين به زمين ديگر، و آسمانها (به آسمانهاي ديگري) مبدل مي‏شود، و آنان در پيشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مي‏گردند! (48)

سوال: با وجود صفات «عَزِیز» و «ذُو انْتِقَام» در خداوند، تأخیر در عذاب ستمکاران چه علتی دارد؟
عذاب نکردن ستمکاران به خاطر تأخیر تا قیامت است و اینگونه نیست که خدا از وعده‌ای که بر نصرت فرستادگان خود داده، خلف می‌کند اگر وعده نصرت داده وفا می‌کند و اگر وعده عذاب به متخلفین داده نیز وفا می‌کند و چطور ممکن است وفا نکند و حال آنکه او عزیز و دارای انتقام شدید است و لازمه عزت مطلقه او نیز همین است که خلف وعده نکند، چون خلف وعده یا بدین جهت است که نمی‌تواند وعده خود را وفا کند و یا بدین سبب است که رأیش برگشته و وضعی برایش پیش آمده که او را مجبور کرده بر خلاف حال قبلیش رفتار کند. خداوند، عزیز علی الاطلاق است و عجز و ناتوانی در او تصور ندارد و هیچ حالتی او را مقهور و مجبور به عمل بر خلاف حالت قبلی نمی‌کند، چون واحد و قهار است و کلمه «ذوانتقام» یکی از اسمای حسنای خدای تعالی است و در همه جا آن را در کنار اسم عزیز آورده از آن جمله فرموده: «اللَّهَ عَزِیزٌ ذُو انْتِقَامٍ»
هر جا در قرآن کریم و سنت، انتقام به خدا نسبت داده شده منظور از آن، انتقامی است که حقی از حقوق دین الهی و شریعت آسمانی ضایع شده باشد و به عبارت دیگر، انتقام هایی به خدا نسبت داده شده که حقی از حقوق مجتمع اسلامی ضایع شده باشد هر چند که درپاره‌ی موارد حق فرد را هم تامین می‌کند مانند مواردی که شریعت و قانون دین، داد مظلوم را از ظالم می‌ستاند که در این موارد انتقام هم حق فرد است و هم حق اجتماع. اگر انتقام خدای تعالی را به روز قیامت اختصاص داده با این که خدای تعالی همیشه دارای انتقام است، بدین جهت است که انتقام آن روز خدا، عالی‌ترین جلوه‌های انتقام را دارد «بَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ»

┄┅═✼::::::✼═┅┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان (تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان، نمونه، نور، ونسیم حیات)

-----------------------------------

[1] . تفسیر المیزان، ج12، برگرفته از صص124 الی 127.

مؤسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد