تفسیر سوره ابراهیم علیه السلام آیه 46

create یا زهرا forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 75 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیمَ

تفسیر ترتیبی سوره یونس علیه السلام

  استاد حسینی آل مرتضی

موضوع: بی اثر بودن مکر مکاران

وَقَدْ مَكَرُوا مَكْرَهُمْ وَعِنْدَ اللَّهِ مَكْرُهُمْ وَإِنْ كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ ﴿٤٦﴾
آنها نهايت مکر (و نيرنگ) خود را به کار زدند و همه مکرها (و توطئه‏‌هايشان) نزد خدا آشکار است، هر چند مکرشان چنان باشد که کوه‏ها را از جا برکند! (46)

سوال: مراد از بی اثر بودن مکر مکاران و کافران چیست؟
بی اثر بودن مکر مکاران به این معنا نیست که با دسیسه آنها گناه و فسادی رخ نمی‌دهد یا به طبقه محروم ستمی نمی‌شود «چون خدای حکیم ریشه فساد جامعه را ستمِ ستمکاران می‌داند»
 بلکه بدین معناست که مکاران ستمگر موفق نخواهند شد که با دسیسه، دین‌زدایی کرده و رسالت رسولان، امامت امامان و ولایت اولیای الهی را محو کنند زیرا سرانجام دینِ خدا در جهان زنده و ماندگار خواهد شد چنانکه امروزه نیز در جهان مهمترین دین، یهودیت، مسیحیت و اسلام است. بنابراین دسیسه‌ها و نقشه‌های مکاران برای دین‌زدایی اثر ندارد؛ اما مکرهایی با هدف ظلم و فساد اخلاقی و اقتصادی شاید اثرگذار باشند چون بشر تکویناً آزاد است؛ ولی خدا از آنها انتقام خواهد گرفت.
خدای سبحان در آیه مورد بحث با اضافه «مکر» به ضمیر «هُم» و تکرار سه باره آن به اهمیت و بزرگی مکر برخی مکاران اشاره می‌فرماید. روشن است که بزرگی کید و مکرهای یاد شده نسبی است نه نفسی؛ یعنی کید کائدان و مکر مکاران در سنجش با یکدیگر، برخی کوچک و برخی بزرگ یا پاره‌ای بزرگ و شماری بسیار بزرگ‌اند؛ نه در سنجش با خدا و اراده ازلی او.
 کید و مکر آن مکاران در برابر اراده ازلی خدا نه تنها بزرگ نیست، ضعیف و بی اثر است چنان که بر پایه آیه مورد بحث اگر مکر مکاران کوه بر انداز باشد و سلسله جبال را زیر و رو یا جابه جا کند در برابر دین خدا و اراده ازلی‌اش اثرگذار نیست.(1)

┄┅═✼::::::✼═┅┄

برگرفته از بیانات استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در کلاس تفسیر عمومی طرح جامع رضوان (تفسیر کل قرآن کریم برمبنای تفاسیر المیزان، نمونه، نور، ونسیم حیات)

-----------------------------------

[1] . تفسیر تسنیم، ج44، صص 235 و238.

مؤسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد