نتایج و ثمرات حرکت اربعین

create یا مهدی ادرکنی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 37 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد حسینی آل مرتضی مدیریت محترم موسسه نورالیقین و هیئت صاحب الزمان عج در سخنرانی خود به مناسبت بزرگداشت اربعین حسینی در پاسخ به سوال مسابقه ای که در کلاس تفسیر عمومی و تخصصی مطرح فرموده بودند چنین پاسخ دادند:

◀️ موضوع : نتایج و ثمرات حرکت اربعین

⁉️سوال مسابقه : هدف زائران از شرکت در پیاده روی اربعین کدامند؟ و از این اهداف چه نتایجی را می توان ترسیم کرد؟ آیا صرفا با حرکت بدنی میتوان به این اهداف رسید؟

◀️ پاسخ اجمالی:

شرکت در این حرکت عظیم به منظور وصول به اهداف ذیل است:

۱- علم و آگاهی
۲- کسب معرفت و بصیرت
۳- تشخیص بین هدف و وسیله

اهداف امام حسین علیه السلام در دو بازه زمانی محقق شد :


بخش اول: حرکت امام حسین علیه السلام و یاران ایشان در روز عاشورا
بخش دوم: حرکت امام سجاد علیه السلام حضرت زینب س از عاشورا تا اربعین و سایر ائمه علیهم السلام

 

استمرار و ادامه حرکت عاشورایی ابا عبدالله علیه السلام را بایستی در اربعین جست‌وجو کرد.

پیاده روی اربعین بهترین فرصت برای تمرین صبر، عزم و اراده است. خداوند در قرآن می‌فرمایند:« إِنَّ اللّه مَعَ الصَّابِرِینَ؛ خدا با صابران است».

حضرت آیت الله خامنه ای مهمترین درس اربعین حسینی را زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهادت در مقابل طوفان تبلیغات دشمن دانستند.

┄┄┅••✻••┅┄┄

◀️ پاسخ تفصیلی:

پیاده روی اربعین فرصتی برای تحقق اهداف ذیل است:

◾هدف اول : علم و آگاهی

حضرت امام حسين (ع) با حركت و جهاد در راه خدا جان و خون قلبش را در راه اطاعت و پيروي از خداوند اهدا كرد. در زیارت اربعین میخوانیم : و بَذلَ مُهجَتـَهُ فيكَ ليَستـَنقـِذَ عِبادكَ مِنَ الجَهالةِ وَ حَيرَةِ الضـَلالة، خون قلبش را در راه تو داد تا مردم از جهالت نجات پيدا كنند عالِم و دانشمند بشوند و از ضلالت و گمراهي عملي نجات پيدا كنند هدايت بشوند.
با نگاهی کلان می‌توان برای مبارزه و قیام اباعبدالله (علیه‌السلام) در گستره‌ی تاریخ، امتدادی عظیم و بی‌پایان یافت. مبارزه‌ای علیه «جهل و زبونی انسان».

پس ما نیز باید مردم را اهل علم کنیم، امام زمان عج فرمودند: قَدْ آذانا جُهَلاءُ الشّیعَةِ وَحُمَقاؤُهُمْ، به تحقیق جاهلان شیعه و احمق‌های آن‌ها، ما را اذیت می‌کنند.

علامه طباطبایی می فرمایند : هدایت دو معنی دارد: ۱- ارائه طریق و ۲- ایصال الی المطلوب که معنی اول راهنمایی و معنی دوم را رسانیدن به هدف، باید تفسیر نمود.

باید انسان ها را از فکرهای غلط نجات دهیم و راه مستقیم را به آنان نشان دهیم.

┄┄┅••✻••┅┄┄

◾هدف دوم : کسب معرفت و بصیرت

راهی شدن خیل عظیمی از مشتاقان زیارت بارگاه امام سوم باید با معرفت انجام بگیرد. تنها شور کافی نیست بلکه در سفر اربعین شور باید با شعور و معرفت و شناخت همراه باشد. حرکت در صورتی با برکت است که معرفت داشته باشیم.
«روح کلی زیارت، معرفت است»
امام صادق ع می فرمایند: لا يقبل الله عملا إلا بمعرفة، خدا عملي را جز با معرفت نپذيرد.

امام على عليه السلام نيز در اين زمينه مى فرمايد :كَم مِن صائِمٍ لَيسَ لَهُ مِن صِيامِهِ إلاَّ الجوعُ وَ الظَّمَأُ ، و كَم مِن قائِمٍ لَيسَ لَهُ مِن قِيامِهِ إلاَّ السَّهَرُ و العَناءُ ، حَبَّذا نَومُ الأَكياسِ و إفطارُهُم؛ چه بسا روزه دارى كه از روزه اش جز گرسنگى و تشنگى ، بهره اى ندارد و چه بسا نمازخوانى كه از نمازش جز بيدارى و رنج ، بهره اى نمى برد . خوشا خواب و خوراكِ خردمندان هوشيار!

┄┄┅••✻••┅┄┄

◾هدف سوم :تشخیص بین هدف و وسیله

در نظر داشته باشیم که شرکت در پیاده روی اربعین وسیله و شروع حرکت است نه هدف .اما متاسفانه ما بین هدف(کسب معرفت) و وسیله(پیاده روی اربعین) خلط کردیم و چون بین هدف و وسیله جابه جایی انجام دادیم راه را گم کرده ایم.

برای مثال خداوند متعال در سوره بقره در آیه روزه می فرماید :... لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ‌، اگر روزه گرفتید شاید به تقوا برسید.

به این معنا که روزه داری وسیله و رسیدن به تقوا هدف است و ممکن است عده ای با روزه داری به تقوا نرسند، عبارت لعلکم بارها در قرآن کریم تکرار شده است مانند: «لعلکم تهتدون» یا «لعلکم تعقلون».
در واقع در تمامی عبادات اگر معرفت و بصیرت لازم وجود داشته باشد انسان به هدف می رسد و در غیر این صورت متوقف می شود. کسانی که با معرفت و بصیرت لازم در پیاده روی اربعین شرکت می کنند حرکتشان ادامه دار خواهد بود.

غرض این است که درک کنیم ادامه دار بودن حرکتی که با شرکت در پیاده روی اربعین آغاز می شود منوط به کسب بصیرت و معرفت لازم است و تنها عده ای به این معرفت می رسند.

همچنان که علامه جوادی آملی می فرمایند: حقیقت زیارت همان ارادت و معرفت قلبی و عقدی است.

یادمان باشد که زیارت اربعین فرصتی است تا شیعیان با این پیاده‌روی و با این حضور برای تشکیل حکومت و دولت جهانی امام عصر(عج) آماده شوند که طبعاً این مسئله ادامه راه اباعبدالله(ع) بوده و است و خواهد بود.

هیئت صاحب الزمان عج

موسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد