برگزاری مراسم سوگواری روز عاشورا در موسسه نورالیقین

create یا مهدی ادرکنی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 91 خواندن


موسسه نورالیقین عصر روز دوشنبه همزمان با عاشورای حسینی مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران شهیدش را با حضور جمع کثیری از بانوان ولایی برگزار نمود.
در این مراسم، عاشقان و منتظران امام زمان عج در عزای شهادت سرور و سالار شهیدان به سوگ نشسته و باران اشک چشم خويش را در مظلوميت آقا اباعبدالله الحسین علیه السلام و يارانش, جاری ساختند.
راه حسین علیه السلام، راه تداوم عشق است و بی گمان هيچ گاه بی رهرو نخواهد ماند؛ خوشا به حال آنان که روز به روز گره های معنوی خود را در این مسیر محکم تر کنند.
این مراسم با تلاوت قرآن کریم آغاز و با قرائت زیارت عاشورا و قرائت و شرح زیارت ناحیه مقدسه دنبال گردید.

مداحی
سپس استاد ارجمند سرکار خانم حسینی آل مرتضی به ایراد سخنرانی پرداختند و با تأکید بر لزوم تداوم راه و هدف امام حسین علیه السلام به بررسی چرایی وقایع عاشورا پرداختند.

عاشورا 1401 1

 

ایشان در ابتدا سخنان خود به ذکر مصائب سوزناک امام حسین علیه السلام در روز عاشورا پرداخته و سوال ذیل را مطرح کردند:


چرا امت اسلام با داشتن عالمان برجسته ،فقیهان، قاریان و حافظان قرآن و.... به این حد از رذالت ،قساوت قلب و افول انسانیت رسیدند که نه تنها به کشتن حسین بن علی و یارانش اکتفا نکردند بلکه به شنیع ترین اعمال چون جسارت بر پیکر ایشان با اسب ها و اسارت اهل بیت و ....... پرداختند؟

بانو محترمه آل مرتضی در پاسخ به این سوال فرمودند :
مکرر در آیات قرآن کریم سخن از صفات رذیله و رفتار ظالمانه بنی اسرائیل شده و خداوند امت اسلام را از شبیه شدن به یهود بر حذر می دارد.
ایشان با استناد به حدیث نبوی ...لَتَرْكَبُنّ سُنّةَ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ حَذْوَ النّعْلِ بِالنّعْلِ وَ الْقُذّةِ بِالْقُذّةِ، لَا تُخْطِئُونَ طَرِيقَهُمْ وَ ..... اذعان داشتند که پیامبر این خطر را گوشزد نموده اند.
امت اسلام در اعمال و صفات خود شبیه به قوم یهود و نصارا (من کان قبلکم ) میشوند بدون ذره ای تفاوت (تعبیر النعل بالنعل حاکی از شباهت بسیار زیاد ) و این شباهت در واقعه عاشورا نمایان شد و قساوت قلب مسلمانان به حدّی رسید که حتی بدتر از بنی اسرائیل عمل کردند و به کودک شیرخوار هم رحم و حتی به اجساد شهداء جسارت نمودند .
واین همه قساوت قلب چگونه بدست آمده؟؟
عوامل قساوت قلب :
• صفت سنگدلی به صورت تدریجی ملکه نفس میشود
• در اثر بی تفاوتی و بی اهمیتی نسبت امور مسلمین و مومنین اعم از فقرمردم ، ظلم ، بیماری جهل ، ضعف و بی اعتنایی به مشکلات دیگران .......
• بی تفاوتی در برابر منکرات دینی
• سکوت در برابر ظلم و بی عدالتی و....
استاد آل مرتضی در بخش دیگر از سخنان خود
روز عاشورا را یکی از مصادیق بارز ایام الله در آیه ۵ سوره ابراهیم بیان کردند
.....وَذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللَّهِ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ
و فرمود که خداوند ما را به ذکر و تذکر و نصیحت در ایام الله امر نموده زیرا تذکر و نصیحت از مهم ترین روش های هدایت مردم است ( الدین النصیحه )البته تذکر مستدل و منطقی وبا تفکر در حوادث ایام الله (عاشورا، ولادت و شهادت ائمه و... ) و تامل در رفتار ایشان به معرفت و الگوگیری از اولیاء الله میرسیم همچنین باذکر ایام الله ،بازگشتی به درون نفس خود نموده و صفات رذیله را کشف نموده و به درمان نفس اماره بپردازیم و عقل را حاکم نفس کنیم تا به عاقبت یزیدیان دچار نشویم و در اسارت نفس امّاره نمانیم
سخت ترین عمل تهذیب نفس ؛به تعبیری غوّاصی در نفس اماره و یافتن کوسه های رذایل اخلاقی و کشتن آنهاست زیرا نفس امّاره فریبنده انسان هست و توجیهاتی برای دلخوش کردن انسان میکند و مهر تایید بر رفتار انسان میزند .

ان النفس لامّاره بالسوء الا ما رحم ربّی
با ذکر ایام الله و تربیت نفس خود و شکرگزاری همیشگی در برابر پروردگار متعال موجب جذب انرژی مثبت از کائنات شویم و به دو صفت صبار شکور( صیغه مبالغه حاکی از صبر و شکر بسیار زیاد و‌همیشگی ) میرسیم ؛
همانگونه که حضرت زینب سلام الله علیها با شکرگزاری در برابر ابتلائات الهی .....قدرتی عظیم از کائنات جذب نمود و با آن وضع اسارت و وخامت حال خویش ،آن خطابه قراء را در مجلس یزید ایراد نمود و در پاسخ یزید لعنه الله علیه فرمود مارایت الا جمیلا.
مدیریت محترم موسسه نورالیقین در ادامه سخنرانی خود به نکته مهمی در حادثه عاشورا اشاره نمودند :
در بین کوفیان علماء و فقها و قاریان قرآن کم نبودند ،پس چرا امام حسین را یاری ننمودند و حق را تنها گذاشتند... مگر نه اینکه علم از فضایل انسانی است و علم نور و بصیرت افزا و روشن کننده حق است؟
در پاسخ سوال فوق دو مطلب حائز اهمیت است
در آیات و روایات و کلام اولیاء الهی و بزرگان ..... در ستایش و تشویق به طلب علم بسیار تاکید و سفارش شده است به طوری که امام صادق فرمودند : طَلَبِ الْعِلْمِ‌ لَطَلَبُوهُ وَ لَوْ بِسَفْكِ الْمُهَجِ‌ وخَوْضِاللُّجَجِ‌ .......طلب علم کنید به قیمت ریختن خون دل و فرو رفتن در اعماق دریاها ..........
از سوی دیگر امام خمینی عارف ،عالم و فقیه بزرگ قرن فرمودند : «العلم هو الحجاب الاکبر؛ علم برای انسان حجاب بزرگی ایجاد می‌کند»
اگر علم حجاب اکبر هست ،چرا توصیه اکید دینی بر طلب علم داریم ؟؟
علمی حجاب است و قلب انسان را تاریک میکند که بدون عمل ،عدم خدمت به خلق و عاری از تهذیب نفس و تقوا و معرفت باشد .
این علم همچون بت برای صاحبش هست و امیرالمومنین علی علیه السلام در مناجات شعبانیه به ازبین رفتن حجاب های نور اشاره میکند و علم بدون تقوا از مصادیق آن است .
...وَ اَنِر اَبصارَ قُلوبِنا بِضیاءِ نَظَرِها اِلَیکَ حَتَّى‌ تَخرِقَ اَبصارُ القُلوبِ حُجُبَ النّور
مومن حقیقی با طلب علم و عمل به علم خود و خدمت به خلق و تهذیب نفس دارای بصیرت الهی میشود و هیچ گاه از یاری امام زمان خود باز نمی ماند و خود را ناتوان نمیپندارد بلکه با گفتن جمله من می توانم ومن قدرت و استعداد دارم و شکرگزاری همیشگی ،نیروهای کائنات را جذب نموده و هر روز بر خدمت خود می افزاید و از مسیر هدایت خارج نمی شود.


روضه خوانی و مرثیه سرایی و نیز مراسم شیرخوارگان حسینی به یاد و نام حضرت علی اصغر(علیه السلام)، توسط مداحان اهل بیت برگزار شد.

شیرخوارگان

و در انتهای مراسم از میهمانان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) پذیرایی صورت گرفت.

بی شک حضور بانوان در این مراسم پرفیض معنوی جلوه ای از وابستگی عمیق به بینش حسینی علیه السلام می باشد. امید که تمامی بانوان این مرز و بوم با تربیت ویژه فرزندان خود براساس تعالیم فرهنگ اسلامی، ادامه دهنده راه امام حسین (علیه السلام) باشند.


موسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد