ویژه برنامه سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله

create یا مهدی ادرکنی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 68 خواندن

به مناسبت  سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله موسسه نورالیقین ویژه برنامه ای را در مورخ هشتم آبان 1400 برگزار کرد

استاد ارجمند حسینی آل مرتضی در سخنرانی خود با موضوع مقامات حضرت معصومه سلام الله علیها در کلام اهل بیت علیهم السلام و در زیارتنامه ایشان این چنین فرمودند :

ح م 1

شخصیت حضرت معصومه (س) شخصیتی بسیار تأثیرگذار در تاریخ اسلام است. آمدن ایشان به قم منشأ پیدایش یک محور برای تشیع شده و بعد از آن به کانونی برای حرکت شیعی در عالم و تدریجاً به مرکز نشر معارف اهل‏ بیت در عالم تبدیل شده است

مقام شفاعت حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه معصومه(س) دارای جایگاهی هستند که همه بزرگان، علما و مراجع با تواضع در بارگاه ملکوتی ایشان عرض می‌کنند: یا فاطمة إشفَعی لی فی الجنة..؛ زیرا در قیامت همگان به شفاعت خاندان پیغمبر(علیهم الصلاة والسلام) نیازمندند و معلوم می‌شود که او حقّ شفاعت دارد.
حضرت فاطمه معصومه(س) به مقامی می رسند که ائمه معصومین(علیهم السلام) ترغیب به زیارت ایشان نموده‌اند، به نحوی که وجود مبارک امام رضا(ع) زیارتنامه خاصی برای ایشان مقرر کرده و کلمات این زیارتنامه نشانه مقام و منزلت والای آن حضرت است.

با استناد به روایات معصومین(ع)، شرط ورود به بهشت برای زائر آن حضرت را معرفت به حق ایشان دانسته‌اند؛ «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِها فَلَهُ الْجَنَهُ؛ کسی که او را از روی معرفت به شأن و مقامش زیارت کند، پاداش او بهشت است»


اعمالی که باعث ورود به بهشت میشود یکسان نیست؛ بعضی از اعمال خیر باعث می‌شود انسان به بهشت راه پیدا کند و بعضی از اعمال خیر سبب می‌شود که بهشت در اختیار او قرار بگیرد، نه او در اختیار بهشت؛ «فَلَهُ الْجَنَهُ»
امام صادق(ع) از قول رسولُ الله(ص) می فرماید: «مَنْ سَلَکَ طَرِیقاً یَطْلُبُ فِیهِ عِلْماً سَلَکَ اَللَّهُ بِهِ طَرِیقاً إِلَى‌ اَلْجَنَّةِ؛ هر کس راهی را بپیماید برای اینکه علمی را فرا بگیرد، خدای متعال او را در راهی قرار می‌دهد به سوی بهشت».

وجود مبارک امام رضا(ع) فرمود: اگر کسی خواهرم فاطمه معصومه(س) را «عارفاً بحقّها» زیارت کند بهشت برای او ثابت است و روایات دیگری از معصومین بزرگواری همچون امام صادق و امام جواد علیهم السلام نیز وارد شده است که هر کدام پیام ویژه ای ازعظمت مقام حضرت معصومه می‌دهد.

┄┄┅••✻••┅┄┄

هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها

یکی دیگر از مقامات آن حضرت، هجرت ایشان است که به تبع هجرت امام رضا(ع) و به منظور ادامه حرکت ایشان انجام گرفت و منشأ تحولات عظیمی شد، کما اینکه هجرت نبی اکرم(ص) از مکه به مدینه، منشأ تحولات عظیم تاریخی می‏ شود.
هر هجرتی چنین ظرفیتی را ندارد، افراد مختلفی ممکن است هجرت کنند، ولی از آن نظر که شخصیت آنها، شخصیت بالایی نیست، هجرت آنان هیچ‏گاه منشأ تحولاتی عظیم نمی ‏شود.

تا قبل از این هجرت، شیعیان در ایران خیلی قوی نبودند و با شبهات بسیاری درگیر بودند و در آن شرایط بار محوری ابتدا بر دوش امام رضا(ع) و در درجه دوم بر دوش فاطمه معصومه(س) بود که‏ با حرکت عظیم خود منشأ قدرت و بقای شیعه در این کشور شدند.

هجرت پیشوایان ما اغلب دائمی و یا بسیار طولانی بوده که ما نیز با الگو از ایشان باید حداقلِ هجرت را در راه علم اهل بیت داشته باشیم و این در صورتی است که حلاوت علم را درک کرده باشیم.


وَالَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ؛ 74/ انفال
امام زین العابدین(ع) می فرمایند: «لَوْ يَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِي طَلَبِ الْعِلْمِ لَطَلَبُوهُ وَ لَوْ بِسَفْكِ الْمُهَجِ وَ خَوْضِ اللُّجَجِ...؛ اگر مردم می دانستند علم آموزی چه فضیلتی دارد، حتی در راه آن خون می دادند و خود را به عمق دریاها می زدند».

 

┄┄┅••✻••┅┄┄

 شأن حضرت معصومه سلام الله علیها

عبارت «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه فإنّ لک عند الله شأن من شأن» یکی از عباراتی است که در زیارتنامه حضرت معصومه آمده و بسیار محل تامل است.

عبارت «شأن من الشأن» به این معنی است که شأنی از آن ولایت مطلقه الهیه که حکومت بر همه هستی و تاریخ دارد، در این شخصیت بزرگ بوده و وجود مبارک این کریمه از ولایت الهی برخوردار است، چنین مقامی را اگر کسی بشناسد و آن حضرت را با این معرفت زیارت کند استحقاق بهشت را خواهد داشت.

ولایت مداری حضرت معصومه سلام الله علیها

اتصال آن حضرت به امام رضا (ع) چیزی شبیه اتصال حضرت زینب کبری(س) به سیدالشهداست و موضع‏‌گیری تاریخی آن حضرت همانند موضع‌‏گیری زینب‏‌کبری(س) که مکمل حرکت امام حسین(ع) بوده است، مکمل حرکت و موضع‏‌گیری امام رضا(ع) می‏‌باشد. سرّ پاداش بهشت برای زائر کریمۀ اهل بیت(س), ولایت مداری این بانو برشمرده شده است، لذا سرّ اینکه وجود مبارک امام هشتم و امام نهم(ع) فرمودند هر کس فاطمهٴ معصومه (س) را زیارت کند بهشت برای او است، بدین خاطر است که او اهل ولایت است، اگر کسی پیوند ولایی با دودمان عصمت و طهارت داشته باشد، می‌کوشد که رایحهٴ ولایت و طعم ولایت در هستی او پدید آید و خود جزء اولیای الهی بشود، و شفاعت شونده و شفیع باید شباهتی به هم داشته باشند.

┄┄┅••✻••┅┄┄

 برگزاری مراسم مولودی خوانی از دیگر برنامه های این جشن باشکوه بودند.

 

 ح م 2

موسسه نورالیقین
مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد