ویژه برنامه تاسوعا و عاشورای حسینی

create یا مهدی ادرکنی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 208 خواندن

بسم الله الرحمن الرحیم


روز پنجشنبه مطابق با دهم ماه محرم و روز عاشورای حسینی، دلدادگان ولایی موسسه نورالیقین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و ازدحام نکردن، عشق خود را به امام حسین (ع) نشان دادند.


در ابتدا این مراسم با قرائت زیارت عاشورا توسط سر کار خانم راضیه پیکری شور و نوای حسینی گرفت. سپس قرائت زیارت ناحیه مقدسه توسط خانمها جهانگیری و مطهری با سوز نوای حسینی صورت گرفت.

 

photo 2021 08 25 17 07 27


پس از این برنامه استاد گرانقدر بانو آل مرتضی طی دقایقی سخنرانی اعتقادی در حوزه مکتب حسینی و با بیان نکات ناب ایراد فرمودند. ایشان با محور قرار دادن فرازهایی از زیارت ناحیه مقدسه به بررسی مقام صالحین و تمسک به صبر جمیل در این راستا پرداختند.
ایشان با اشاره به عبارت اَنْ یُبَلِّغَنِی الْمَقامَ الْمَحْمُودَ لَکُمْ عِنْدَ اللَّه، در زیارت عاشورا و فراز مذکور در زیارت ناحیه مقدسه با عبارت " أَللّهُمَّ اکْتُبْنی فِى الْمُسْلِمینَ، وَ أَلْحِقْنی بِالصّالِحینَ" باید در وهله نخست در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی، آزمون‌ها و ابتلائات خداوندی صبر و شکیبایی پیشه شود.

 


ایشان درخواست اجر جزیل معنوی و صبر جمیل در فرازهای پایانی این زیارت را، لازمه ثبات قدم در راه دین دانستند که با حرکت دائمی و محکم از طرف بندگان و برکت و توفیق از طرف خداوند متعال حاصل خواهد شد.استاد آل مرتضی در این راستا به انواع و مراتب صبر و ماهیت شکایت به خدا و خلق در این راه خطیر یعنی راه اهدنا الصراط مستقیم هم اشاره کرده و تبیین نمودندتا قدرت رسیدن به مقام صالحین و سپس مقام محمود اهل بیت (علیهم السلام) میسر شود.


راه نیل به کمال
ایشان راه رسیدن به کمالات را در موارد ذیل ترسیم نمودند:
◾️ بصیرت و ایمان
◾️ تمسک به تحمل و صبر جمیل


صبر جمیل
صبر جمیل مرحله ای است که شکوی در آن راه ندارد. البته شکایت نزد الهی هیچ ایرادی ندارد.کسانی که صبر جمیل دارند به جز زیبایی چیزی نمی بینند و لب به شکایت نمیگشایند.
مصادیق بارز آن
در خصوص امام حسین علیه السلام که مقتدای ما و اسوه صبر و اخلاص است در زیارت اربعین میخوانیم" بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَةِ الضَّلالَه"یعنی حسین بن علی، جان و خون خود را در راه تو داد؛ تا بندگان تو را از جهل نجات دهد؛ و آن ها را از سرگردانی ناشی از ضلالت و گمراهی برهاند و یا حضرت زینب (س) است که در اوج مصیبتها در صحرای کربلا فرمودند: "ما رایت الا جمیلا"مقام صالحین از مقوله های تشکیکی است و مراتب ودرجاتی زیادی دارد.همچنین باید به این نکته توجه داشت که صالح بودن و در زمره صالحان قرار داشتن غیر از انجام دادن عمل صالح است.
از نظر قرآن مقام صالحان مقامی از مقامات ارجمند و والای انسانی در پیشگاه خداوندی است.


مراتب صبر
استاد آل مرتضی ضمن برشمردن مراتب صبر (اعم از صبر لله، صبر بالله، صبرعلی الله، صبر فی الله، صبر مع الله، صبر عن الله) اشاره داشتند مرتبه آخر یعنی صبر عن الله، سخت ترین مراحل صبر است که امام حسین (ع ) این مرتبه را به بهترین نحو ممکن پشت سر نهاد.


انواع صبر:
ایشان در تکمله بحث این جلسه ضمن برشمردن انواع صبر،صبر جمیل را همان صبر ممدوح برشمردند و بیان داشتند مومن باید در برابر حوادث غافلگیر نشده و ناسپاسی و بی تابی از خود نشان ندهد بلکه صورت برزخیش را مزین به مقام متوکلین، صابرین و ... نماید.

 


به علاوه مراسم روضه وسینه زنی توسط سرکار خانم شیری به نحو شایسته و در خور شان والای اهل بیت (ع) صورت گرفت.

 

بانوان ولایی موسسه نورالیقین همزمان با اذان ظهر، نماز ظهر عاشورا را به تاسی از سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در اول وقت اقامه کردند.

 

مؤسسه نورالیقین

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی

 

گزیده ای از مراسم فوق را می توانید در کلیپ زیر ملاحظه بفرمایید

رسانه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد