برگزیده تفسیر موضوعی قرآن، روز دهم رمضان

create رسولیان forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 312 خواندن

 

برگزیده تفسیر آیات قرآن کریم در ماه مبارک رمضان (جزء دهم)

برگرفته از بیانات استاد آل مرتضی

 

جنگ بدر

« وَ إِذْ یُرِیكُمُوهُمْ إِذِ اِلْتَقَیْتُمْ فِی أَعْیُنِكُمْ قَلِیلاً وَ یُقَلِّلُكُمْ فِی أَعْیُنِهِمْ لِیَقْضِیَ اَللّٰهُ أَمْراً كٰانَ مَفْعُولاً وَ إِلَى اَللّٰهِ تُرْجَعُ اَلْأُمُورُ» (44/ انفال)

سؤال:امدادهای غیبی الهی، در جنگ بدر چه بود؟

پاسخ:

خداوند آنها را در نظر شما کم جلوه داد ( تا روحیه شما برای نبرد ضعیف نشود) و شما را در نظر آنها کم جلوه داد.

در هنگام جنگ بدر، کفار با چشم خود، مسلمانان را دوبرابر می دیدند ( یَرَوْنَهُمْ مِثْلَیْهِمْ رَأْیَ اَلْعَیْن)ِ (13/آل عمران)

- نزول فرشتگان، در این جنگ، برای بشارت، شادی و آرامش دلهای مؤمنان بود، نه اینکه کافران، به دست فرشتگان کشته شوند (...أَنِّی مُمِدُّكُمْ بِأَلْفٍ مِنَ اَلْمَلاٰئِكَةِ مُرْدِفِینَ ) (9/انفال)

- ایجاد رعب و وحشت، در دل مشرکان، از دیگر مأموریت های فرشتگان بود (سَأُلْقِی فِی قُلُوبِ اَلَّذِینَ كَفَرُوا اَلرُّعْب)َ (12/انفال)

- خداوند، مسلمانان را به خواب سبک و آرام بخشی فرو برد تا برای جنگ فردا به خوبی آماده شوند.(إِذْ یُغَشِّیكُمُ اَلنُّعٰاسَ أَمَنَةً مِنْه)ُ (11/انفال)

- خداوند، برای مسلمانان بارانی فرستاد تا آنها نیازهایشان را برآورده کنند.(وَ یُنَزِّلُ عَلَیْكُمْ مِنَ اَلسَّمٰاءِ مٰاءً لِیُطَهِّرَكُمْ ) (11/ انفال)

- پیامبر (ص) به امام علی (ع) فرمود: مشتی ریگ و سنگریزه به من بده، پیامبر آنها را به طرف مشرکان قریش پاشید و به این ترتیب مشتی خاک به پیروز‌ مسلمانان کمک شایانی کرد.

نکته:

با توجه به امدادهای الهی. در جنگ بدر پیروزی مسلمانان که هم از نظر نظامی و هم منطقی غیرمنتظره بود؛ این حقیقت به روشنی در قلب انسان مؤمن می درخشدکه هر چقدر معرفت انسان نسبت‌ به خداوند بیشتر شود، بیشتر به خدا توکل می کند، خداوند، لشکریانش را در اختیار شخص قرار می دهد و امور او را تضمین خواهد کرد.

 

آمادگی دفاعی

« وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اِسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِبٰاطِ اَلْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اَللّٰهِ ...» (60/انفال)

پیام ها:

1- این آیه دستور آماده باش همه جانبه ی مسلمانان در برابر دشمنان و تهیه هر نوع سلاح، امکانات، وسایل و شیوه های تبلیغی حتی شعار و سرود را می دهد.

2-هدف از آمادگی نظامی، حفظ مکتب و وطن مسلمانان است، نه غارت و استعمار و امثال آن.

3-دولت باید حداکثر توان خود را در تأمین بودجه برای دفاع از نظام اسلامی و ترساندن دسمنان خدا و خود تخصیص دهد.

4- به امکانات امروز قانع نباشید و تجهیزات نظامی و دفاعی را تا مرز تهدید دشمنان گسترش دهید.

5- در اسلام، همه ی مسلمانان سربازند و بسیج مردمی ضروری است.

 

حب الله

« قُلْ إِنْ كٰانَ آبٰاؤُكُمْ وَ أَبْنٰاؤُكُمْ وَ إِخْوٰانُكُمْ وَ أَزْوٰاجُكُمْ وَ عَشِیرَتُكُمْ وَ أَمْوٰالٌ اِقْتَرَفْتُمُوهٰا وَ تِجٰارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسٰادَهٰا وَ مَسٰاكِنُ تَرْضَوْنَهٰا أَحَبَّ إِلَیْكُمْ مِنَ اَللّٰهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهٰادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتّٰى یَأْتِیَ اَللّٰهُ بِأَمْرِهِ وَ اَللّٰهُ لاٰ یَهْدِی اَلْقَوْمَ اَلْفٰاسِقِینَ » (24/ توبه)

روزی علی بن ابیطالب(علیه السلام) به گروهی فرمود چرا شما برای کمک به اسلام به مدینه هجرت نمی کنید و به پیامبر ملحق نمی شوید؟ گفتند : ما با برادران و فامیل خود هستیم و از خانه هایمان دفاع می کنیم.

پیام ها:

1- برای عبور از پل های مادّیت ، باید عقاید و انس با خدارا تقویت کرد. ( إِنْ كٰانَ آبٰاؤُكُم...ْ وَأَمْوٰالٌ .... أَحَبَّ إِلَیْكُمْ مِنَ اَللّٰهِ وَ رَسُولِهِ )

2- عواطف فامیلی و امکانات مادی نباید مانع جهاد شود و هر کجا مانع شد، زمینه ساز قهر الهی است.( إِنْ كٰانَ آبٰاؤُكُمْ ....و أموال... أَحَبَّ .... فَتَرَبَّصُوا ...)

3-اگر رفاه در زندگی اصل شد، انسانیت سقوط می کند و سبب دوری از خدا و رسول است و قهر و غضب نامعلومی را در انتظار دارد.( یَأْتِیَ اَللّٰهُ بِأَمْرِهِ )

4- رفاه طلبان مسئولیت گریز، مشمول هدایت الهی نمی شوند.(لایهدی)

5- برتری دادن مادیات بر امور معنوی، نشانه فسق است.( أحبّ إلیکم.... الفاسقین)

 

منابع: تفسیر المیزان، نمونه و نور

 

موسسه نورالیقین

مرکز آموزش تفسیر و علوم قرآنی

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد