لزوم تقلید

create سعادتمند forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 890 خواندن

 

پرسش

 

شاید این سوال در ذهن شما باشد که انسان چه لزومی دارد که در احکام تقلید نماید و اصولا تقلید با شان یک انسان عاقل هماهنگی دارد و یا این تقلید صرفا کار حیوانات است؟

 

 

پاسخ

 

در پاسخ به این سوال در مرحله اول باید گفت تقلیدی که در احکام دین است یک تقلید کورکورانه و نا آگاهانه نیست تا کار حیوانات باشد بلکه این تقلید یک تقلید آگاهانه و از روی عقل است تقلید در احکام دین به معنی رجوع به متخصص است همان طور که وقتی انسان مریض می شود و برای درمان مریضی اش به پزشک مراجعه می کند همان طور که وقتی انسان می خواهد ساختمانی بسازد به مهندس و معمار مراجعه می نماید و همان طور که اگر شخصی بخواهد ساختمان بسازد و تخصصی نداشته باشد نه به پزشک برای ساختمان سازی مراجعه می کند و نه خودش مشغول به ساختن ساختمان می شود بلکه به معمار مراجعه می نماید در مسائل دین هم شخصی که متخصص در امر دین نیست باید به متخصص در دین مراجعه نماید و از او کسب تکلیف نماید.

 

تقلید، در زبان فارسى بار معنایى دارد که حکایت از پیروى بدون دلیل از کسى مى کند. ‏ولى در مصطلح فقهى مراد از تقلید، مراجعه‏ ى غیر متخصّص، در یک امر تخصّصى، به متخصص آن ‏مى باشد. به همین دلیل، بر خلاف مفهوم نخست که در نظر عقلا منفى و مطرود است، این معنا کاملاً ‏مقبول و معقول مى باشد و مهمترین دلیل بر جواز تقلید در مسایل دینى، همین نکته عقلایى است که ‏انسان غیر متخصّص باید در مسایل تخصّصى به متخصّص آن مراجعه نماید.

 

منبع:

anhar.irسایت انهار 

از رساله امام خمینی (ره) تحت نظر حجت السلام سید بنی حسن هاشمی خمینی 

 

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد